Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Muzeum v Lužné se chystá na novou sezonu

Muzeum v Lužné se chystá na novou sezonu

12.3.2024 – autor: PETR SLONEK

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka se už připravuje na další sezonu. Pilně se pracovalo například na rozšíření muzejní drážky s rozchodem 600 mm a v plném proudu je údržba a obnova provozních historických vozidel nejen v Lužné, ale i na dalších místech, kde jsou exponáty ČD deponovány.

Muzeum v Lužné se chystá na novou sezonu

Letošní velkou novinkou bude rozšíření muzejní úzkorozchodné drážky s rozchodem 600 mm. Ty se obvykle používají jako průmyslové železnice v závodech, dolech, lomech a v minulosti také v zemědělství. V Lužné je sbírka úzkorozchodných průmyslových motorových lokomotiv například ze zrušených drah na Kladensku. „Projížďka tímto vláčkem je mezi návštěvníky populární. Proto rozšíříme malý ovál o desítky metrů dalších kolejí a v další sezoně se návštěvníci svezou po mnohem delší dráze. Ta nyní vede až ke vstupu do muzea,“ řekl ředitel Centra historických vozidel (CHV) ČD Marek Plochý. 
V zimě se pracuje i na údržbě provozních vozidel a jejich přípravě na další sezonu. V plném proudu je například oprava elektroinstalace motorové lokomotivy T 466.0286 přezdívané Pilštyk. „Největší pozornost se dostává parní mašince 313.432 Matylda z roku 1904. Cílem je lokomotivu uvést znovu do provozuschopného stavu pro letošní rok,“ dodal Plochý. Vedle Matyldy se opravuje i stroj 534.0323 Kremák a pokračuje oprava parní lokomotivy 464.008 Bulík. Po dokončení opravy Matyldy se naplno rozběhne dokončení opravy parní lokomotivy 365.024 z roku 1923.
Vyhodnocována je veřejná zakázka na výrobu nového parního válce pro parní lokomotivu 475.101. Předpokládaná doba výroby je asi 8 měsíců. Pak už by nemělo nic bránit návratu stroje do provozu.

Šlechtična a Papoušek čekají
Opravárenské kapacity CHV nejsou neomezené. Proto na opravu zatím čekají parní lokomotivy 475.179 Šlechtična anebo 477.0433 Papoušek. Provedení oprav u externích dodavatelů je finančně náročné a s ohledem na omezené zdroje by umožnily opravu jen velmi malého počtu vozidel. Externí partneři jsou proto využíváni především pro dodání specializovaných dílů a prací, které v podmínkách dílen CHV není možné zajistit.
Z vozidel mladší generace je před dokončením oprava historického motorového vozu 831.043, resp. nově M 262.1011. Kromě opravy skříně a střechy vozidla, podlahy, drobností v interiéru a WC dostane motorový vůz ještě nový lak a odpovídající dobové označení. U motorových lokomotiv se odehrávají opravy většího rozsahu na Bardotce 749.250 a Hektoru 721.091.
„V Brně jsme loni převzali do stavu historických vozidel elektrickou jednotku řady 560. Kolegové jednotku připravují na letošní sezonu, kdy bychom ji rádi předvedli na několika akcích, a to včetně jízdy na Slovensko. Bohužel i tato jednotka, stejně jako provozní vozidla ČD, se stala terčem sprejerů a její historický lak značně utrpěl,“ upozornil Plochý. 
Centrum historických vozidel se stará rovněž o nákladní a osobní vozy. V dílně se nyní opravuje tzv. zetka, vůz řady Ztr-c, který byl rozebrán do posledního šroubku. V zimě se podařilo dokončit u externího dodavatele také generální opravu tří vozů řady Ce označovaných Rybák podle konstruktéra použitých jednonápravových podvozků. Rybáky se vyráběly v letech 1938 až 1949 a nostalgické jízdy si bez nich nelze představit.  
Strojní čety a fandové nostalgie se věnují údržbě provozních historických vozidel ČD, které jsou ve správě CHV, i v dalších místech Čech a Moravy. Údržbu a malé opravy uskutečňují ve Valašském Meziříčí na lokomotivě 423.041 Velký bejček, v Olomouci na populární zelené tendrovce 464.202 Rosnička a v pražských Vršovicích se starají o 434.2186 Čtyřkolák.
Sezona v muzeu začne 27. dubna. Nostalgické jízdy obvykle startují v květnu a končí Mikulášskými jízdami na začátku prosince.
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Kola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopuKola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopu

22.5.2024 - Milovníci jízdních kol mohou také letos využít oblíbené cyklopůjčovny Českých drah. Během turistické sezony budou otevřené v 69 železničních stanicích. Nově je možné si toto sportovní náčiní zarezervovat přímo v e-shopu… »

Legendární Albatros se vrátí do provozuLegendární Albatros se vrátí do provozu

17.5.2024 - Legendární rychlíkové lokomotivě někdejších ČSD z roku 1947 se začalo blýskat na lepší časy. Modrý Albatros 498.022 se brzy bude moci vrátit do činné služby. České dráhy totiž využily nabídku společnosti Steam Story Agency… »

Novinka v e-shopu: Vytížení spojů ukáže semaforNovinka v e-shopu: Vytížení spojů ukáže semafor

13.5.2024 - Cestující využívající dálkové vlaky nyní mohou snadno zjistit předpokládanou obsazenost konkrétního spoje. Umožňuje to novinka, kterou ve svém e-shopu na www.cd.cz České dráhy spustily v pilotním provozu na konci března. Systém… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika