Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Muzeum v Lužné otevírá po zimě své brány

Muzeum v Lužné otevírá po zimě své brány

21.4.2023 – autor: PETR SLONEK

Nová sezona v ČD Muzeu Lužná již klepe na dveře. Letos se jeho brány prvně otevřou poslední dubnový víkend. Návštěvníci se opět mohou těšit na spoustu zajímavých akcí. Navíc se přes zimu pilně pracovalo i na zázemí muzea a nových atrakcích a připravena je díky tomu řada novinek. Na co vše se mohou lidé těšit?

Muzeum v Lužné otevírá po zimě své brány

Muzeum letos přivítá první fanoušky železnice v sobotu 29. dubna, kdy se otevře pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na nově zrekonstruovanou část expozic či prodloužený okruh úzko­rozchodné dráhy. A nebudou chybět jízdy parních vlaků v okolí muzea. Na trať z Lužné do Rakovníka nebo do Řevničova a zpět vyrazí parní lokomotiva 310.072 a 310.093 známá jako Kafemlejnek. 
O víkendu 13. až 14. května se uskuteční Parní víkend. Jde o největší parní akci muzea. Do jeho okolí vyjedou v čele výletních vlaků minimálně čtyři parní lokomotivy. Součástí dne bude také přehlídka lokomotiv na točně, či oblíbené noční fotografování v prostoru depa. Na akci budete moct dojet i historickým vlakem s motorovým strojem Bardotka řady 749 v čele. Z parních lokomotiv se kromě Kafemlejnku 310.072 objeví stroje 213.902 BéEska, 354.195 Všudybylka a 534.0323 Kremák.

Strongmani i setkání Bardotek
O týden později, v sobotu 20. května, se odehrají závody strongmanů. Organizátoři přichystají pět silových stanovišť s železniční tematikou a chybět nebude také mystery disciplína. Soutěžící se rozdělí do tří váhových kategorií dle tělesné hmotnosti. Supervizorem závodu se stane známá osobnost ze světa strongmanů Jaroslav Svoboda. O organizaci se postará tým Lukáše a Michaely Beranových, ostřílení organizátoři, kteří mají za sebou oganizaci závodu Loglift Cup a Movember Trapbar Cup. Klání se pořádá za účelem podpory nadace Muži proti rakovině, kam pořadatelé už poslali přes 150 000 Kč. Letošní ročník podpoří nadaci i ČD Nostalgie, která věnuje část z tržby za vstupné do muzea zmíněné nadaci.
Na 27. května je naplánován zábavný den zaměřený na rodiny s dětmi. Těšit se můžete na různé soutěže a hry s odměnou. V provozu bude také parní vláček s lokomotivou Kraus č. 21, na trať vyrazí i motorový vůz M 240.0100 Singrovka.
O víkendu 24. až 25. června si v Lužné dají dostaveníčko všichni fandové modelové železnice. Koná se zde totiž další Modelvíkend – největší modelářská akce roku. Letos se odehraje již 10. ročník. Při této příležitosti se v sobotu 24. 5. koná Mistrovství ČR v modelaření, kde se utkají modeláři z celé ČR. Vítězné exponáty budou k vidění po celou dobu konání akce. 
Událost také doplní další modelářské kluby s propracovanými modely. Prezentovat se budou rc modely všeho druhu od terénních vozidel přes tanky až po kamiony a stavební techniku. Instalována budou i modelová kolejiště včetně 100 metrů modulového kolejiště od mezinárodního týmu modelářů. Akci doplní přehlídka velkých lokomotiv na točně či modelářská burza. Do muzea vyrazí zvláštní vlak z Prahy v čele se Zamračenou řady 749 a vozy Bai a BDa.
Na víkend 7. až 8. října je plánováno setkání motorových lokomotiv Bardotek 749 a 751. Připraveny budou komentované přehlídky na točně, noční fotografování a sraz modelových Bardotek. Na kolejích by se měly objevit stroje T 478.1001, T 478.1002, T 478.1004, T478.1008, T 478.1010, T 478.1148, 749 250 a hosté. Vlaky s vagony Bt a Bai pojedou po trase Praha-Dejvice – Lužná a Chomutov – Lužná a zpět.
Sezona v muzeu skončí poslední říjnový víkend (28.–29. 10.), kdy vyjede Všudybylka po trase Lužná – Rakovník a Řevničov. V sobotu 28. 10. se zde ještě uskuteční Strašidelný den. ○

Změna programu a vozidel vyhrazena. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika