Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

30.9.2016 – autor: MARTIN HARÁK

V září uplynulo 85 let od výroby a současně 25 let od chvíle, kdy se po náročné renovaci znovu rozjel motorový vůz M 120.417 s kabinkou pro strojvedoucího umístěnou na střeše, podle níž získal přezdívku Věžák.

Motorový Věžák oslavil hned dvě výročí

Jeho domovem bylo po dlouhá léta depo v Šumperku, odkud vyrážel na spanilé jízdy po ČR i za hranice. V sobotu 3. září se díky Českým drahám mohla potěšit veřejnost dvěma jízdami Věžákem ze Šumperka do Libiny a zpět. Malé i velké upoutalo po všech stránkách netradičně řešené vozidlo, a to nejen věžovou kabinou, ale i reverzačním motorem, který se točí podle určeného směru jízdy, či planetovou převodovkou bez spojky nebo typickým „lodním“ telefonem umožňujícím komunikaci mezi průvodčím a strojvůdcem. Současně se zavzpomínalo in memoriam i na Jaroslava Březinu. Díky němu a jeho šikovným kolegům se Věžák před čtvrt stoletím dostal opět na koleje.


Průměrné hodnocení (10 hlasů): 4

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika