Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Minibary využilo přes milion cestujících

Minibary využilo přes milion cestujících

20.2.2023 – autor: PETR SLONEK

Cestující stále častěji využívají ve vlacích Českých drah možnost rychlého a snadného občerstvení formou ČD Minibarů. Loni tuto službu využilo přes jeden milion cestujících. A opět se potvrdilo, že dlouhodobě nejoblíbenější položkou je káva. Prodalo se jí bezmála 400 tisíc šálků, což odpovídá zhruba jednomu železničnímu cisternovému vozu. Zájem však měli lidé i o novinky v minibarech.

Minibary využilo přes milion cestujících

Cestující ve velkém využívají možnost občerstvit se ve spojích Českých drah prostřednictvím pojízdného minibaru. „K nejoblíbenějším položkám patří káva a další teplé nápoje, které stevardi našich minibarů nabízejí od symbolických 15 korun. Ani nabídka pokrmů není malá, a tak si naši zákazníci mohou pochutnat třeba na tatrankách, čerstvě rozpékaném pečivu nebo plněných bagetách a sendvičích. V platném jízdním řádu rozváží ČD Minibary občerstvení ve 171 spojích,“ řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.
V loňském roce stevardi ČD Minibarů obsloužili více než jeden milion cestujících a prodali přitom téměř 1,9 milionu položek. Mezi deset nejoblíbenějších v roce 2022 v nabídce ČD Minibaru patřila instantní káva (294 090 porcí), značková káva Manuel (95 752 šálků), instantní cappuccino (141 625 porcí), neperlivá voda (87 954 lahví), jemně perlivá voda (83 579 lahví), půllitrová plechovka Pilsner Urquell (133 307 kusů), půllitrová plechovka Budweiser Budvar (88 825 plechovek), Kofola (106 890 lahví), croissant 7 days (88  037 balení) a oblíbené oplatky tatranky (54 803 kusů). 

Chutnali i červi a cvrčci
V polovině loňského roku se nabídka ČD Minibarů rozšířila i o jedlý hmyz. Křupavých červíků nebo cvrčků se prodalo skoro dva a půl tisíce balení. Několik měsíců se v minibarech prodával i pivní speciál Matylda. Ten u cestujících a fanoušků železnice zaznamenal velký úspěch a díky prodeji v minibarech se vybralo více než 40 tisíc korun na opravu lokomotivy 313.432 přezdívané Matylda. Její oprava v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka je stále v plném proudu. V tomto roce by navíc měl vzniknout další pivní speciál, který podpoří opravu jedné z historických lokomotiv muzea Českých drah.
Služba ČD Minibar zajišťuje celkem 171 spojů, v dalších vlacích jsou umístěné prodejní automaty s občerstvením. Jedná se o linky Západní expres, Krušnohor, Hradečan a Krakonoš v úseku Praha – Hradec Králové, Ostravan, Slovácký expres, Vysočina, Rožmberk, Svitava a Moravan. V dalších 86 spojích je řazen bistrovůz (Valašský expres, Silesia a SC Pendolino) a v 76 vlacích mají cestující k dispozici restaurační vůz (například Berliner, Vindobona, Metropolitan). Na kolejích v tuzemsku lze ochutnat rovněž speciality zahraniční kuchyně. Ve vybraných vlacích zajišťují služby Rakušané (červené railjety Vindobona, EC Porta Moravica), Poláci (EC Moravia, Polonia, Sobieski) nebo Maďaři (EC Báthory a Hungaria).  
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika