Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lužná pod taktovkou parních lokomotiv

Lužná pod taktovkou parních lokomotiv

22.5.2018 – autor: JOSEF HOLEK

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka má za sebou První parní víkend. Národní dopravce při této příležitosti vypravil z pražského hlavního nádraží dva páry speciálních osobních vlaků tažených Šlechtičnou a Štokrem. V muzeu nechybělo oblíbené defilé lokomotiv na točně. Na návštěvníky čekalo i několik novinek.

Lužná pod taktovkou parních lokomotiv

Více než tři a půl tisíce lidí si nenechalo ujít První parní víkend. Ten se uskutečnil  o prvním květnovém víkendu v ČD Muzeu v Lužné u Rakovníka. Kromě tradičního předvádění lokomotiv na točně se mohli návštěvníci pokochat novým exponátem anebo se vypravit na výlet retro soupravou taženou některým z parních strojů. Národní dopravce do Lužné z Prahy vypravil i dva páry speciálních vlaků. Den před akcí vyrazil z pražského hlavního nádraží také protokolární vlak s pozvanými hosty.

Příznivé jarní počasí ve spojení s atraktivním programem pod taktovkou ČD nenalákalo do Lužné jen příznivce drážní nostalgie, ale i rodiny s dětmi. „Těšil jsem se celý týden,“ prozradil osmiletý František Matura, který do Lužné přicestoval v sobotu s rodiči z Prahy. „Celou cestu jsme se dívali po okolí. Jízdu jsem si opravdu užil. Vlak táhla Šlechtična,“ nechal se dále slyšet mladý znalec přezdívek železničních skvostů. Měl na mysli děčínskou páru 475.179. Druhý den se na trase objevil i kolega 556.0506. A stejně jako Šlechtična vezl Štokr návštěvníky historickými vozy řady Bam.

U rotundy komfortněji

Historické soupravy se však neobjevily jen na Buštěhradce. České dráhy je v rámci víkendového programu vypravily i do Žatce nebo nedalekého Rakovníka. Parní lokomotivy se navíc každý den dvakrát prezentovaly na točně za přítomnosti stovek přihlížejících. Kromě Štokra a Šlechtičny se mohli lidé pokochat párou 477.043 (Papoušek) či 534.0323 (Kremák).

V Lužné kromě řady atraktivních technických exponátů na příchozí čekalo i opravené prostranství mezi rotundou a točnou, které nechaly ČD opravit. „Kolejiště má nové pražce a prostor mezi nimi je vysypán štěrkem. Zejména děti už nebudou zakopávat o kolejnice,“ uvedl Miloslav Kothera, vrchní přednosta luženského Depa historických vozidel. Kromě toho se v expozici objevila i další elektrická lokomotiva, tentokrát E 499.101.

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel, která po dlouhých letech ve službě dělají nyní radost železničním nadšencům i všem zájemcům o historii dopravy. Další parní víkend se uskuteční 6. a 7. října letošního roku.


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 4.4

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika