Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Luženské setkání ve znamení 100. výročí vršovického Čtyřkoláka

Luženské setkání ve znamení 100. výročí vršovického Čtyřkoláka

24.7.2017 – autor: JOSEF HOLEK

ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka opět po roce přivítalo parní lokomotivy ze všech koutů republiky. Tentokrát bylo ale tradiční luženské setkání výjimečné. Své sté „narozeniny“ tady oslavil vršovický Čtyřkolák 434.2186. Nebyl však jediným jubilantem. Návštěvu muzea a výlety zvláštními vlaky po okolí si nenechaly ujít tisíce lidí.

Luženské setkání ve znamení 100. výročí vršovického Čtyřkoláka

Jeden z vrcholů nostalgické sezony v Lužné je za námi. Dokazuje to i počet lidí, kteří se tradiční akce zúčastnili – přes dva a půl tisíce. A zatímco loni byl největším lákadlem bratislavský Albatros 498.104, hlavní hvězdou letošního Luženského setkání byl Čtyřkolák, který tu slavil jubileum s magickou číslicí 100. A jak se už mezi lidem železničářským sluší a patří, významné dny se slaví zásadně na točně! Proto toto privilegium nepatřilo jen vršovické parní ikoně, ale i čerstvě osmdesátiletému Miroslavu Čečetkovi, někdejšímu topiči z kladenské výtopny. Ten kdysi spolupracoval i se současným vrchním přednostou luženského depa historických vozidel Miloslavem Kotherou. Jako dar k osmdesátým narozeninám dostal od rodiny a přátel rychlostník s patřičnou číslovkou a otáčení na stanovišti Velkýho Bejčka 423.094.

Jubilanta čeká oprava

Čtyřkolák 434.2186 si navíc odbyl poslední provozní vystoupení. V neděli vyrazil v čele nostalgického vlaku z Lužné do Stochova. Čeká ho vyvazovací oprava, včetně rekonstrukce kotle a tendru. Teoreticky se na koleje vrátí příští rok. Záleží na tom, v jakém stavu bude. Práce by mohly začít už letos na podzim.

V muzeu v křivoklátských lesích se stroje parní trakce setkávají řadu let. Letos si tu daly dostaveníčko především lokomotivy z parku Českých drah, sekundoval jim zmíněný stroj 423.094 KHKD. Příjemným zpestřením byl německý „traktor“ 112 565, který přivezl soupravu čtyř vozů s výletníky ze Zwickau.

Kromě zmíněných strojů se na výletních vlacích do okolí muzea a na zvláštních spojích z a do Prahy blýskla děčínská Šlechtična 475.179 a Bulíci 464.008 či 464.102. U rotundy se ještě například slunily Čtyřkoláky 434.2218 a 434.1100 anebo Pětikolák 524.1110.

Muzeum se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 4.11

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika