Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lokomotivy Vectron jezdí i do Polska

Lokomotivy Vectron jezdí i do Polska

17.7.2023 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

České dráhy rozšířily v průběhu června provoz svých moderních lokomotiv na zahraničních výkonech. Stroje Siemens Vectron nově jezdí v čele vlaků EC 130/131 Báthory Budapest – Terespol napříč celým Polskem z Bohumína přes Varšavu až do polského Terespolu.

Lokomotivy Vectron jezdí i do Polska

Podle předsedy představenstva a generálního ředitele ČD Michala Krapince nasazení lokomotiv Siemens Vectron na další mezinárodní výkon potvrzuje správnou volbu obnovit vozidlový park tímto interoperabilním typem schváleným ve většině zemí Evropy. „Jsme významný dopravce ve střední Evropě a další výkony našich souprav a lokomotiv na mezistátních linkách to jen potvrzují. Ceníme si kooperace s našimi zahraničními partnery na provozu mezistátních linek a chceme s nimi i nadále rozvíjet spolupráci při zlepšování služeb cestujícím a rozšiřování nabídky spojů po celé centrální Evropě,“ řekl Michal Krapinec. 
Ještě před nasazením se 26. května uskutečnila zkušební jízda na spoji EC111/110 Silesia  Ostrava – Varšava a zpět s lokomotivou 193.682. Od září se pak plánuje nasazení dalšího Vectrona na výkon EC 102/103 Polonia do/z Varšavy.  

Napříč celou Evropou
Lokomotivy Českých drah v současnosti jezdí napříč celou střední Evropou a obsluhují mezistátní vlaky od Flensburgu na severu Německa u dánských hranic po Budapešť. Modré stroje lze vidět v Kielu, Hamburku, Lipsku, Linci, ve Vídni, Žilině, Budapešti a nově v polské Varšavě a Terespolu. Také osobní soupravy a vozy jezdí do mnoha zahraničních destinací, například do Flensburgu, Hamburku, Curychu, Lince, Grazu, Budapešti, Varšavy, Přemyšle nebo Košic. Na různých tratích v Polsku jezdí také české lokomotivy 754 Brejlovec, které si pronajímá pro své vnitrostátní spoje společnost PKP Intercity. Čeští strojvedoucí pak vedou mezistátní vlaky například do Drážďan, Lince nebo Košic. Hnací vozidla Českých drah ujedou v čele mezinárodních vlaků na zahraničních tratích bezmála 11 tisíc kilometrů denně. 
Pozici významného středoevropského dopravce chtějí ČD udržet i v dalších letech, proto investují do moderních hnacích vozidel a netrakčních jednotek. U společností Siemens Mobility a Škoda Group objednaly 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron a 20 devítivozových netrakčních jednotek ComfortJet, které budou schváleny pro provoz pro maximální rychlosti 230 km/h v Česku, Německu, Dánsku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku. Tyto moderní vlaky a lokomotivy budou dodány do roku 2026.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika