Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lišky vyrazily do zkušebního provozu

Lišky vyrazily do zkušebního provozu

12.9.2023 – autor: PETR SLONEK

Do zkušebního provozu s cestujícími vyrazily ve Středočeském kraji nové motorové jednotky RegioFox řady 847. Premiérově se lišky, jak se vozidlům přezdívá, objevily na spoji 7708 z Rakovníka do Berouna 15. srpna dopoledne. Zkoušky začaly se dvěma jednotkami řady 847 na linkách S 75 Rakovník – Beroun a S 6 Beroun – Rudná u Prahy – Praha. Nové jednotky musí v rámci testů ujet 50 tisíc km.

Lišky vyrazily do zkušebního provozu

Jedná se o vůbec první jednotky, které jsou součástí dodávky celkem 76 těchto vozidel od polského výrobce PESA Byd­goszcz. Soupravy určené pro provoz ve Středočeském kraji jezdí v barvách Pražské integrované dopravy. 
RegioFox má kapacitu 115 míst k sezení a nabízí komfortní cestování v regionální dopravě 21. století. Vozidla jsou vybavená nejmodernějšími nízkoemisními motory Rolls-Royce splňujícími nejpřísnější emisní limity Stage V a mohou rovněž využívat moderní syntetická paliva HVO. Nechybí v nich kamerový systém a vlakový zabezpečovač ETCS. Maximální rychlost dosahuje 120 km/h. Samozřejmostí je palubní wi-fi, elektrické zásuvky a USB porty pro dobíjení elektroniky a další služby. Vlaky jsou nízkopodlažní a bezbariérové.   

I do dalších regionů
„Flotilu moderních vlaků Českých drah nyní rozšiřujeme o motorové jednotky RegioFox. Zkušební provoz zahajují ve Středočeském kraji a v Praze, ale ve spolupráci s dalšími regiony jsme jich objednali celkem sedmdesát šest. Po Středočeších se s nimi svezou například obyvatelé Pardubického, Jihočeského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje a také Vysočiny. Nové jednotky přispějí k významné modernizaci regionální dopravy v Česku, nahradí na vedlejších tratích motorové jednotky RegioNova a přispějí také k vytlačení motoráčků řady 810 na ty nejmenší výkony na lokálkách. Věříme, že díky novým vlakům a službám na jejich palubě přilákáme na železnici další cestující po celé zemi,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.     
„Za tato nová vozidla na středočeských tratích jsem rád. Jedná se o další výrazné zkomfortnění veřejné dopravy ve Středočeském kraji, kdy tyto bezbariérové vlaky navíc splňují přísné emisní limity a jejich provoz tak méně zatěžuje životní prostředí,“ upozornil ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Zdeněk Šponar. 

TBZ na Kolínsku
Koncem srpna absolvovaly Technicko-bezpečnostní zkoušky (TBZ) další tři jednotky, mezi nimi i první pro Pardubický kraj. TBZ se uskutečnily na trati Kolín ‒ Kostěnice. Díky tomu mohli obyvatelé Pardubického kraje vidět také první lišku v barvách tohoto východočeského regionu přímo „doma“. Zkušební provoz se uskuteční ve Středočeském a Plzeňském kraji společně s ostatními jednotkami. Po schválení řady 847 RegioFox zamíří zkoušená jednotka 847.012-2 na trať č. 238 Pardubice‒ Chrudim ‒ Hlinsko v Čechách ‒ Havlíčkův Brod. Tady bude jezdit celkem sedm nových motorových vlaků. „Po definitivním odsouhlasení typu 847 se jednotlivé jednotky rozjedou do svých domovských dep a na své plánované tratě,“ dodal náměstek Ješeta.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika