Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lišky vyrazily do zkušebního provozu

Lišky vyrazily do zkušebního provozu

12.9.2023 – autor: PETR SLONEK

Do zkušebního provozu s cestujícími vyrazily ve Středočeském kraji nové motorové jednotky RegioFox řady 847. Premiérově se lišky, jak se vozidlům přezdívá, objevily na spoji 7708 z Rakovníka do Berouna 15. srpna dopoledne. Zkoušky začaly se dvěma jednotkami řady 847 na linkách S 75 Rakovník – Beroun a S 6 Beroun – Rudná u Prahy – Praha. Nové jednotky musí v rámci testů ujet 50 tisíc km.

Lišky vyrazily do zkušebního provozu

Jedná se o vůbec první jednotky, které jsou součástí dodávky celkem 76 těchto vozidel od polského výrobce PESA Byd­goszcz. Soupravy určené pro provoz ve Středočeském kraji jezdí v barvách Pražské integrované dopravy. 
RegioFox má kapacitu 115 míst k sezení a nabízí komfortní cestování v regionální dopravě 21. století. Vozidla jsou vybavená nejmodernějšími nízkoemisními motory Rolls-Royce splňujícími nejpřísnější emisní limity Stage V a mohou rovněž využívat moderní syntetická paliva HVO. Nechybí v nich kamerový systém a vlakový zabezpečovač ETCS. Maximální rychlost dosahuje 120 km/h. Samozřejmostí je palubní wi-fi, elektrické zásuvky a USB porty pro dobíjení elektroniky a další služby. Vlaky jsou nízkopodlažní a bezbariérové.   

I do dalších regionů
„Flotilu moderních vlaků Českých drah nyní rozšiřujeme o motorové jednotky RegioFox. Zkušební provoz zahajují ve Středočeském kraji a v Praze, ale ve spolupráci s dalšími regiony jsme jich objednali celkem sedmdesát šest. Po Středočeších se s nimi svezou například obyvatelé Pardubického, Jihočeského, Královéhradeckého a Plzeňského kraje a také Vysočiny. Nové jednotky přispějí k významné modernizaci regionální dopravy v Česku, nahradí na vedlejších tratích motorové jednotky RegioNova a přispějí také k vytlačení motoráčků řady 810 na ty nejmenší výkony na lokálkách. Věříme, že díky novým vlakům a službám na jejich palubě přilákáme na železnici další cestující po celé zemi,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.     
„Za tato nová vozidla na středočeských tratích jsem rád. Jedná se o další výrazné zkomfortnění veřejné dopravy ve Středočeském kraji, kdy tyto bezbariérové vlaky navíc splňují přísné emisní limity a jejich provoz tak méně zatěžuje životní prostředí,“ upozornil ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje Zdeněk Šponar. 

TBZ na Kolínsku
Koncem srpna absolvovaly Technicko-bezpečnostní zkoušky (TBZ) další tři jednotky, mezi nimi i první pro Pardubický kraj. TBZ se uskutečnily na trati Kolín ‒ Kostěnice. Díky tomu mohli obyvatelé Pardubického kraje vidět také první lišku v barvách tohoto východočeského regionu přímo „doma“. Zkušební provoz se uskuteční ve Středočeském a Plzeňském kraji společně s ostatními jednotkami. Po schválení řady 847 RegioFox zamíří zkoušená jednotka 847.012-2 na trať č. 238 Pardubice‒ Chrudim ‒ Hlinsko v Čechách ‒ Havlíčkův Brod. Tady bude jezdit celkem sedm nových motorových vlaků. „Po definitivním odsouhlasení typu 847 se jednotlivé jednotky rozjedou do svých domovských dep a na své plánované tratě,“ dodal náměstek Ješeta.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Fotogalerie

Další články této rubriky

Kola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopuKola z ČD Bike je možné nově rezervovat i v e-shopu

22.5.2024 - Milovníci jízdních kol mohou také letos využít oblíbené cyklopůjčovny Českých drah. Během turistické sezony budou otevřené v 69 železničních stanicích. Nově je možné si toto sportovní náčiní zarezervovat přímo v e-shopu… »

Legendární Albatros se vrátí do provozuLegendární Albatros se vrátí do provozu

17.5.2024 - Legendární rychlíkové lokomotivě někdejších ČSD z roku 1947 se začalo blýskat na lepší časy. Modrý Albatros 498.022 se brzy bude moci vrátit do činné služby. České dráhy totiž využily nabídku společnosti Steam Story Agency… »

Novinka v e-shopu: Vytížení spojů ukáže semaforNovinka v e-shopu: Vytížení spojů ukáže semafor

13.5.2024 - Cestující využívající dálkové vlaky nyní mohou snadno zjistit předpokládanou obsazenost konkrétního spoje. Umožňuje to novinka, kterou ve svém e-shopu na www.cd.cz České dráhy spustily v pilotním provozu na konci března. Systém… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika