Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Letošní turistická sezona přináší řadu novinek

Letošní turistická sezona přináší řadu novinek

17.4.2023 – autor: PETR SLONEK

Po zimní pauze na konci března opět vyrazily na pravidelné jízdy po tratích v Praze a Středočeském kraji tradiční výletní vlaky. Letošní turistická sezona v regionu nabízí řadu novinek. Nostalgické vlaky Párou Prahou jedou po nové polookružní trase do Roztok u Prahy a parním vlakem Párou Posázavím se lze vydat i do města Sázava.

Turistická sezona přináší řadu novinek

Cestující se mohou těšit na pohodlnější jízdu Cyklohráčkem, jenž letos vstupuje do jubilejní, 10. sezony. Vozy soupravy prošly rekonstrukcí včetně modernizace toalet či renovace interiéru. Vylepšen je i Vůz plný balonků a zvětšilo se původní balonkoviště. Stejně jako v předchozích letech vyrazí vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích až do 29. října. Kvůli výlukám jezdí část sezony po odklonové trase z Prahy přes Kralupy nad Vltavou, Straškov a Zlonice kolem hory Říp. 
Novinkou je rozšíření jízd během letních prázdnin. „Vzhledem k velkému zájmu cestujících letos ve spolupráci s PID rozšiřujeme četnost jízd. Zájemci se tak mohou těšit na celkem 14 výletů, které se uskuteční každé úterý a čtvrtek v období od 11. července do 24. srpna,“ uvedl ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah Goliáš.  

Nově do Roztok i Sázavy
Výletní vlaky letos pojedou na méně tradiční místa. „Sezonní spoje jsou díky speciálním vozům vhodné i k přepravě kol. Naše vlaky tak zpřístupňují řadu turisticky atraktivních lokalit v Praze a Středočeském kraji,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Stálicí ve volnočasové nabídce ČD v Praze a okolí se staly nostalgické jízdy vlaky Párou Prahou a Párou Posázavím. „Ty byly většinou vyprodané téměř do posledního místa. Celkově jsme loni svezli asi pět tisíc výletníků,“ dodal Goliáš.
Všechny parní vlaky budou letos začínat i končit na nádraží Praha-Vršovice. Upravená je trasa jízdy vlaku Párou Prahou. „Pojede po nové trase z Vršovic přes Libeň do Roztok u Prahy a odtud přes hlavní nádraží zpět do Vršovic. Po původní přes Prokopské údolí do Hostivice a zpět po Pražském Semmeringu vyrazí pouze v sobotu 8. dubna během velikonočního víkendu,“ upřesnil Goliáš. Parní jízda v nové trase do Roztok u Prahy je naplánovaná na 6. května a 30. září.
Nostalgické vlaky Párou Posázavím svezou zájemce po trase přes Davli a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou. Tyto jízdy se uskuteční 9. dubna, 7. května, 23. července, 20. srpna a 1. října. Oproti loňskému roku si mohou cestující naplánovat výlet parním vlakem také do města Sázava, a to v sobotu 22. července a 19. srpna.
ČD i letos vypraví o víkendech a svátcích vlak Český ráj, který zaveze cestující z metropole do Jičína a do oblasti Prachovských skal nebo Hruboskalska. Turisté se mohou vypravit rovněž vlakem Cyklo Brdy, a to do přírody Brd a do hornického města Příbram. 
Středočeský kraj podpoří budování cyklistické infrastruktury. Nově budou moci města čerpat dotace na výstavbu cyklověží a cykloboxů. Věže už jsou na řadě nádraží, přičemž držitelé In Karet ČD při platbě získají slevu.
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika