Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Letošní obnova vlaků Českých drah je v polovině

Letošní obnova vlaků Českých drah je v polovině

10.8.2023 – autor: PETR SLONEK

Obnova vozidlového parku pokračuje. Za první polovinu roku nasadily České dráhy do provozu čtyři desítky nových elektrických jednotek. Moderní soupravy vyjely na tratě v Jihomoravském kraji, na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Ve druhé polovině roku budou pokračovat dodávky RegioPanterů a plánuje se nasazení nových motorových jednotek RegioFox.

Letošní obnova vlaků Českých drah je v polovině

Pro cestující je to skvělá zpráva. Navzdory mnohým komplikacím a zpoždění dodávek na straně výrobců vlaků se Českým drahám podařilo v prvním pololetí uvést do provozu už polovinu ze zhruba 80 jednotek, které letos nahradí dosluhující soupravy. „V obnově starších vlaků je letošní rok rekordní. Dosud v žádném roce v existenci Českých drah se nepodařilo vyměnit tolik dosluhujících vozů a lokomotiv za nové,“ zdůraznil předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „V přepočtu na jednotlivé vozy jsme zařadili do provozu už 147 nových vozů s celkem 12 tisíci místy k sezení, které jsou nízkopodlažní, klimatizované, nabízejí cestujícím wi-fi a řadu dalších výhod, které starší soupravy neměly. Cestování na mnoha regionálních linkách je tak pohodlnější a v některých případech, například mezi Olomoucí a Uničovem, také rychlejší,“ řekl předseda.

Nástup Moravií a Panterů
Největší část z nových vlaků představují čtyřvozové jednotky Moravia, které nakoupil Jihomoravský kraj a České dráhy je budou provozovat nejméně do prosince 2024. Technici a specialisté Českých drah se v nemalé míře podíleli na rychlém uvedení těchto vlaků do provozu v první polovině letošního roku. Moderní soupravy plošně nahradily starší vozy nelichotivě přezdívané jako Honeckery a elektrické lokomotivy řady 242 na páteřních elektrifikovaných tratích Jihomoravského kraje. 
„Zhruba desítku nových vlaků uvedených do provozu reprezentují naše jednotky RegioPanter ve dvou- a třívozovém provedení. Nahrazují starší soupravy na Vysočině, v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Na Vysočině nasadíme do provozu všechny nové jednotky ještě o prázdninách. Během léta plánujeme také zahájení zkušebního provozu motorových jednotek RegioFox, a to na tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy. Ve druhé polovině roku chceme uvést do provozu další zhruba čtyřicítku nových jednotek RegioPanter a RegioFox, které vyjedou na tratě Olomouckého, Středočeského, Jihočeského a Pardubického kraje,“ vyjmenoval novinky člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta. 
Nezapomnělo se ani na obnovu hnacích vozidel. Dopravce převzal do zkušebního provozu první dvě modernizované motorové lokomotivy řady 743.2 a pokračují dodávky strojů Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. ČD jich letos převezmou 12 a v budoucím roce dalších 22. Příští rok budou pokračovat dodávky nových jednotek RegioPanter a RegioFox pro Středočeský, Královéhradecký, Jihočeský, Plzeňský, Pardubický, Moravskoslezský a Zlínský kraj a Vysočinu. ČD zakoupily i starší vozy ze zahraničí, a to motoráky Regio-Shuttle RS 1 a jednotky Desiro Classic. 
 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika