Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Letos dorazí na 140 jednotek a lokomotiv

Letos dorazí na 140 jednotek a lokomotiv

2.2.2024 – autor: PETR SLONEK

Výrobci železničních vozů letos dodají Českým drahám bezmála 140 nových jednotek a lokomotiv. To představuje přibližně 22 tisíc míst k sezení a je to dosud nejvíce v historii dopravce. Půjde o vozidla od společnosti Škody Group, polské Pesy, konsorcia Siemens Mobility-Škoda Group a Siemens Mobility prostřednictvím leasingové společnosti RSL.

Letos dorazí na 140 jednotek a lokomotiv

Pokud by se všechna nová vozidla spojila do jediné soupravy, měřil by takový vlak skoro 8,5 kilometru. To je například vzdálenost z Bohumína do Ostravy nebo z Kolína do Velkého Oseku. „Jestliže doposud byla výměna starších vlaků za nové jakousi evolucí, pak rok 2024 bude na české železnici představovat malou revoluci. Výrobci Škoda Group, polská Pesa, konsorcium Siemens Mobility-Škoda Group a Siemens Mobility prostřednictvím leasingové společnosti RSL by nám měli letos dodat skoro 140 elektrických, motorových a netrakčních jednotek a elektrických lokomotiv,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
„Když budeme počítat každý vůz a článek jednotek samostatně, jedná se zhruba o 440 jednotlivých vozidel. Přepočteno na sedačky uvedeme do provozu víc než 22 tisíc pohodlných míst v klimatizovaných a bezbariérových vlacích s palubní wi-fi a dalšími vychytávkami, které patří k cestování v 21. století. Pro představu, tolik míst k sezení v moderních vlacích odpovídá zhruba počtu obyvatel Strakonic, Sokolova nebo Klatov,“ doplnil ředitel.

Panteři i RegioFoxy
Podle člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiřího Ješety budou letos pokračovat dodávky elektrických jednotek RegioPanter ve dvou- a třívozovém provedení a koncem roku by měly být naplněny oba rámcové kontrakty na celkem 110 jednotek. „Počítáme také se zahájením dodávek RegioFoxů, které nabraly zpoždění hlavně v oblasti schvalování do provozu. Kvůli tomu bychom měli letos najednou nasadit do provozu jejich větší počet. V létě plánujeme zahájení zkušebního provozu ComfortJetů na lince Praha – Ostrava a Ostrava – Praha – Františkovy Lázně a následně také na vlacích do Berlína. A během roku budeme pokračovat v přebírání dvaadvaceti lokomotiv Siemens Vectron od leasingové společnosti RSL. Na konci roku tak budeme mít k dispozici od této firmy 50 moderních strojů,“ vyjmenoval skladbu nových vozidel Jiří Ješeta.
Nová vozidla budou jezdit na kolejích třinácti krajů České republiky. Největší počty nových regionálních souprav budou nasazeny v Praze a ve Středočeském kraji, dále v kraji Královéhradeckém a Olomouckém. Mnohdy přejíždějí nové jednotky hranice regionů a obslouží tak i více krajů najednou. V roce 2024 budou dodány nové jednotky například pro tratě České Budějovice – Rybník – Lipno nad Vltavou, Praha – Ústí nad Labem, z Hradce Králové do Chlumce nad Cidlinou a Týniště nad Orlicí, dále pro tratě Pardubice – Havlíčkův Brod a Havlíčkův Brod – Jihlava – Slavonice, z Přerova přes Otrokovice a Staré Město u Uh. Hradiště do Břeclavi a na mnoho dalších páteřních i regionálních tratí. 
 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika