Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

12.7.2012 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Na srpen a září je naplánován v pořadí již třetí projekt Systému trvalého zlepšování. Všichni zaměstnanci Českých drah budou moci zaslat přímo vedení společnosti své návrhy, jak zefektivnit práci v depech kolejových vozidel. Akce je vzhledem ke svému zaměření vhodná především pro zaměstnance z odvětví provozu i oprav a údržby kolejových vozidel.

Léto ve znamení nápadů, jak zlepšit práci v depech

Tentokrát by měli zbystřit muži (ale i ženy) od mašin a vozů. Od 1. srpna do 30. září letošního roku totiž poběží projekt, který se loni na jaře proslavil jako Měsíc nápadů. Tentokrát zní jeho motto: „Víte, jak zefektivnit práci v depu?“ projektová kancelář v úzké spolupráci s Odborem optimalizace procesů údržby a Odborem kolejových vozidel hledá nápady, které mohou zjednodušit činnosti v depech kolejových vozidel ČD po celé republice. Vše se opět děje pod hlavičkou transformačního programu Vize 2012.

 

Chceme snížit náklady na materiál či spotřebu energie

„Stejně jako v předchozích dvou kolech projektu mohou své návrhy zasílat všichni zaměstnanci společnosti České dráhy. Téma se tentokrát týká zefektivnění práce v depu, to ovšem neznamená, že návrhy mohou posílat jen zaměstnanci DKV. Logicky mají ale právě tito zaměstnanci k problematice nejblíže, proto nejvíce návrhů očekáváme zejména od nich,“ říká manažer projektu Petr Kolář. A jaké návrhy vyhlašovatelé očekávají? „Cílem projektu je získat nápady, ze kterých vzniknou projekty, které zlepší a zefektivní práci v DKV. Tyto projekty by měly být financovány právě z úspor plynoucích z nápadů zaměstanců,“ vysvětluje Petr Kolář.

Zjednodušeně řečeno, vítány jsou i nápady, které zlepšením například pracovních podmínek zaměstnanců přinesou zvýšení efektivity práce. Podmínky na pracovišti se spolupodílejí na celkové efektivitě výrazným dílem a netýká se to jen strojvedoucích, ale i vozmistrů, správkařů a dalších profesí. Dalším okruhem nápadů, které mohou přinést kýžený efekt, je například úspora materiálu nebo náhradních dílů. „Pokud se zaměstnanec často setkává například se situací, kdy není náhradní díl v odpovídající kvalitě, což přináší jeho nadměrnou spotřebu, nebo spotřebu jiných celků, určitě je právě tato informace vítaným vodítkem pro kýženou úsporu,“ říká Aleš Bartheldi, ředitel Odboru optimalizace procesů údržby. Uspět může i nápad, který povede k nákupu materiálu v odpovídající kvalitě za nižší cenu. Přitom stále platí, že nejlepší myšlenky se skrývají v jednoduchých a na první pohled triviálních nápadech.

 

Za nejlepší nápady odměnu

Vyhodnocení zaslaných nápadů bude probíhat v poslední dekádě letošního roku hodnotitelskou komisí. O jejím verdiktu budou navrhovatelé informováni prostřednictvím kontaktu, který uvedou v Kartě nápadů. Úspěšné nápady budou stejně jako v předchozích kolech finančně odměněny. Základní výše odměny dosahuje až deseti tisíc korun, ovšem pokud bude mít návrh efekt většího rozsahu, bude výše odměny stanovena individuálně. Pokud vás už teď přepadla tvůrčí nálada a rádi byste se o projektu dozvěděli více, neváhejte kontaktovat autory projektu na adrese stz@gr.cd.cz, případně zavítat na intranetovou stránku seznam.cd.cz, kde se o projektu dozvíte více informací.

 

JAK ZASLAT NÁPAD

Návrhy posílejte od 1. srpna do 30. září přes on-line formulář Karta nápadů na intranetu ČD. Tištěný formulář, který bude dostupný na pracovištích, lze zaslat prostřednictvím služební či běžné pošty na adresu O2012, nábř. L. Svobody 1222, 110 15 Praha 1. Případné dotazy zasílejte na e-mail stz@gr.cd.cz.

 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 1

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika