Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Legendární Albatros se vrátí do provozu

Legendární Albatros se vrátí do provozu

17.5.2024 – autor: PETR SLONEK

Legendární rychlíkové lokomotivě někdejších ČSD z roku 1947 se začalo blýskat na lepší časy. Modrý Albatros 498.022 se brzy bude moci vrátit do činné služby. České dráhy totiž využily nabídku společnosti Steam Story Agency na zajištění opravy tohoto jedinečného stroje. Za to ji soukromá firma získá na 30 let do nájmu.

Legendární Albatros se vrátí do provozu

Steam Story Agency se v rámci nájmu lokomotivy 498.022 zavazuje uskutečnit do pěti let její kompletní renovaci a uvést ji do provozuschopného stavu. Investice se odhaduje na několik desítek milionů korun. Pokud nebude oprava dokončena a stroj zprovozněn do konce roku 2028, mohou ČD tuto smlouvu vypovědět. 
Po obnově získá investor možnost stroj provozovat za přiměřený nájem odpovídající investici do jeho opravy. Celková doba nájmu včetně času na opravu je sjednána na 30 let. V rámci nájmu a provozu se počítá s využitím Albatrosu i na akcích ČD, jako jsou například Dny železnice, a to pouze za náklady spojené s jejím provozem.
České dráhy budou mít i v době pronájmu o lokomotivě přehled. Investor může zajistit opravu pouze u vlastníkem schválených dodavatelů a České dráhy mají na starosti odborný dozor během opravy i následného provozu. Také deponie lokomotivy po opravě je plánovaná v prostorech ČD. Vlastník tak zaručil ve smlouvě vše potřebné pro ochranu této památky, správný postup opravy i bezpečný provoz.   

Dvanáct let v depu
„Jsem rád, že se našel soukromý investor, který má možnost vložit několik desítek milionů korun do oživení československé parní legendy, která už 12 let stojí bez hnutí v depu. České dráhy každoročně vkládají do záchrany národního technického dědictví řádově desítky milionů korun, ale ani tyto prostředky nestačí na obnovu všech historických vozidel. V době, kdy musíme zvažovat každou korunu do investic v této nekomerční oblasti, by bylo velmi nezodpovědné odmítnout nabídku soukromého investora, který chce vdechnout nový život do jedné z největších legend železničního průmyslu,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. „V rámci spolupráce s investorem máme nastavené podmínky pro záchranu a provoz lokomotivy tak, aby tato technická památka nebyla ohrožena,“ vysvětlil.
Lokomotiva 498.022 se tak stane největší z provozních muzejních parních strojů v majetku Českých drah. Vyrobena byla v roce 1947 v plzeňské Škodovce. Jen samotný stroj bez tendru má 15,5 metru na délku a hmotnost kolem 100 tun. Hmotnost na nápravu je 18 t, výkon téměř 1 900 kW a maximální rychlost je 120 km/h. Hnací kola mají průměr 1 830 mm. Kvůli těmto obřím rozměrům bude náročná nejen vlastní oprava, ale také následující provoz a údržba. Do jejího tendru se při přípravě na jízdu vejde 32 kubíků vody a zhruba 12 tun uhlí. 
Albatrosy tahaly důležité expresy a rychlíky z Prahy do Brna a Bratislavy, z Prahy do Přerova a Bohumína, z Brna do Bohumína nebo z Bratislavy do Žiliny. Stály v čele legendárních vlaků, jako byly Balt-Orient-Expres nebo Pannonia. V pozdějších letech tahaly i Západní expres. Během své krátké, 30 let trvající služby dopravovaly také osobní vlaky. V provozu skončily v roce 1976. Stroj 498.022 se zachoval pro muzejní účely a do prosince 2011 byl provozuschopný. Od té doby stojí jako neprovozní exponát v depu.    
ČD se starají o několik set historických vozidel. Desítky z nich udržují v provozním stavu. Nejde jen o hnací vozidla, ale také o vozy, bez nichž nelze nostalgické jízdy organizovat. Značné náklady si vyžadují také samotné nostalgické jízdy. Dopravce nyní opravuje rychlíkovou tendrovku 464.008 Bulík a malou lokálkovou tendrovku 313.432 Matyldu. Velkou opravou prochází motorový vůz M 262.0 Kredenc a opravy se uskutečnily na motorových lokomotivách 749.250 a 721.091. 
 


Průměrné hodnocení (164 hlasů): 120.85

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika