Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

25.9.2022 – autor: PETR SLONEK

Liberec převezme od Českých drah lanovku na Ještěd a zajistí její obnovu. Rozhodnutí získat areál padlo na setkání členů strategické skupiny, které v závěru srpna jednalo o její další budoucnosti. Lanová dráha je od tragické nehody loni v říjnu nefunkční. Krajské město bylo jediným zájemcem, jenž v předběžných konzultacích nabídku podal.

Lanovku na Ještěd převezme od Českých drah město Liberec

Liberecký kraj je připravený výstavbu nové lanovky finančně podpořit poté, co bude mít město dokončen projekt. Stavba vyžaduje podle předběžných odhadů investici ve výši 300 milionů korun. „Československé dráhy kdysi vybudovaly po celé republice množství lanovek, ale dnes zůstala v našem majetku pouze tato jediná. Na základě předběžných tržních konzultací a dalších expertiz nám vyšlo jako nejvýhodnější řešení najít pro obnovu lanovky partnera, který současnou dráhu odkoupí a vybuduje na Ještěd novou moderní lanovku. Uspořené prostředky ve výši nejméně 250 až 300 milionů korun pak můžeme nasměrovat do obnovy vlaků a vylepšení našich služeb na železnici. Přeprava cestujících ve vlacích je náš core business, na který se chceme soustředit,“ vysvětlil postup Českých drah člen představenstva a náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Jiří Ješeta. 
Podle primátora Liberce Jaroslava Zámečníka je město vlastníkem všech pozemků v lokalitě ještědského areálu. „Rádi bychom si i do budoucna uchovali kontrolu nad dalším rozvojem v tomto území. Společně s Libereckým krajem také usilujeme o zapsání Ještědu do seznamu UNESCO a i lanová dráha v tom bude hrát roli. Nyní jsou na řadě jednání v orgánech města o možnostech a variantách převzetí areálu a majetkoprávních úkonech. Ty potrvají asi půl roku a rozhodne o nich až nové zastupitelstvo,“ řekl.
Budoucí podoba lanové dráhy by podle primátora měla respektovat i vzhled hotelu na Ještědu. O její podobě zatím není rozhodnuto. „Zároveň platí, že město musí hledat strategického partnera na projektování, výstavbu a budoucí provoz lanovky,“ dodal. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 1

Další články této rubriky

Minibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujícíchMinibary ČD obsloužily za prvních sedm měsíců přes 640 tisíc cestujících

25.9.2023 - Služba ČD Minibar se dlouhodobě těší velké přízni. Nejoblíbenější jsou v nabídce minibarů i nadále především teplé nápoje, které si zákazníci mohou zakoupit již za 15 korun. Za prvních sedm měsíců letošního roku se… »

Bechyňka vyhlíží komfortnější vozyBechyňka vyhlíží komfortnější vozy

21.9.2023 - Zvýšit komfort cestování na nejstarší elektrifikované trati v republice chtějí České dráhy a Jihočeský kraj. Proto zde 23. srpna otestovaly vozy typu Btn753, které dříve sloužily převážně s motorovými vozy. Cestujícím by… »

Vlaky jezdí nejpřesněji za posledních sedm letVlaky ČD jezdí nejpřesněji za posledních sedm let

18.9.2023 - V první polovině letošního roku jezdily vlaky Českých drah s přesností 88,8 %. Pokud by se přihlédlo pouze k příčinám zpoždění vzniklých na straně národního dopravce, pak by přesnost byla dokonce 98,9%. To představuje… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika