Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

9.3.2017 – autor: RADKA PISTORIUSOVÁ

Lanovou dráhou na Ještěd v roce 2016 cestovalo přesně 300 917 lidí. Je to nejvíce od roku 1993. Největší zájem o přepravu zaznamenaly České dráhy v srpnu. Rekordní však byla v loňském roce i celková doba, kdy byla lanovka mimo provoz.

Lanovka na Ještěd přepravila loni rekordní počet lidí

„Celkem lanovka nejezdila 42 dní. Za část mohou plánované odstávky – revize a výměna tažného lana a za část neplánovaná oprava ložiska napínacího lanáče a výměna budiče Ward-Leonardova soustrojí. Kvůli silnému větru byl provoz lanovky přerušený celkem patnáctkrát, a to několikrát i na celý den,“ upřesnil vedoucí lanové dráhy Vladimír Štěpán. Celkem lanovka uskutečnila 11 499 jízd, od rekonstrukce v roce 1975 je jich už 497 671, dovršení půl milionu jízd se očekává na přelomu letošního března a dubna.

Ještědská lanovka patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy. Byla vybudována na náklady tehdejších ČSD známou chrudimskou firmou František Wiesner. Stavba započala 15. června 1932 a dokončená lanovka byla uvedena do provozu 27. července 1933. V letech 1971 až 1975 prošla zásadní rekonstrukcí, čímž se zařadila k lanovkám světové úrovně. Rekonstrukci provedla firma Transporta Chrudim a provoz rekonstruované lanovky byl zahájen 31. 12. 1975.


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

Budoucnost železnice? Bez hodnocení bezpečnosti nepředstavitelnáBudoucnost železnice? Bez hodnocení bezpečnosti nepředstavitelná

26.1.2022 - Problematika zabezpečovací a sdělovací techniky je ve Výzkumném Ústavu Železničním (VUZ) tradičním oborem. V historii se pracovníci VUZ zabývali i vývojem zabezpečovací a sdělovací techniky, aktuálně se VUZ zaměřuje zejména… »

Na Lipenku zkušebně vyjely PanteryNa Lipenku zkušebně vyjely Pantery

25.1.2022 - Moderní elektrické jednotky RegioPanter Českých drah vyjely na trať spojující jihočeský Rybník s Lipnem nad Vltavou. Zatím však nepravidelně, pouze ve zkušebním režimu. V plánu je nicméně pravidelný provoz a přímé spojení… »

České dráhy z opravárenství udělají byznysČeské dráhy z opravárenství udělají byznys

24.1.2022 - Zejména ČD budou zanedlouho sloužit už dvě správkárenské haly. Po objektu v maloměřickém OCÚ nová hala vyrostla také v Plzni. Opravárenství by se mělo v nejbližších letech stát další významnou obchodní činností národního… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika