Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

29.8.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Kabinová lanová dráha Českých drah z Liberce-Horního Hanychova na Ještěd musí každoročně podstoupit několik revizí. Ta jarní je jednodušší, protože se při ní nesundávají kabiny. Technici prohlédnou celé zařízení, včetně lan a ložisek.

Lanovka ČD na Ještěd je po další údržbě

Na podzim, po ukončení letní sezony a v přípravě před tou zimní, sundají vždy jednu z kabin, která projde kompletní údržbou. Udělají defektoskopické zkoušky všech částí. Navíc se jednou za rok musí namazat speciální směsí obě nosná lana. Tento úkon se provádí za dobrého letního počasí, pokud možno bezvětrného, kdy je lano suché. Tříčlenný tým lanovkářů se na misi vydává po devatenácté hodině, tedy až po ukončení pravidelného provozu. Aby se kabina při samotném mazání neznečistila, je z jedné strany překryta plachtou. Samotné mazání provádí dva vybraní průvodčí v koši pod běhounem lanovky, jejich třetí kolega, jímž byl letos osobně přednosta lanové dráhy, obsluhuje kompresor s elektrocentrálou. Samotné mazání trvá asi jednu hodinu, neboť lanovka musí jet velmi pomalu. Od ledna roku 1976, kdy byla uvedena po delší rekonstrukci do provozu, přepravila již přes dvacet milionů cestujících a letos 1. dubna jela půlmiliontou jízdu.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 4.56

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika