Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

22.11.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Otevírání železničního trhu a čtvrtý železniční balíček. To bylo jedno z témat, které zaznělo na 216. Žofínském fóru. To se uskutečnilo 21. listopadu v Praze a s příspěvkem k problematice vystoupil i generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Pavel Krtek.

Krtek: Bez IV. železničního balíčku by byla na železnici anarchie

V projevu si existenci unijního nařízení, které soutěž mezi dopravci upravuje, pochvaloval. „Pokud by nebyl, vznikla by na železnici anarchie. Balíček upravuje pravidla hry a jasně definuje hřiště,“ uvedl. Zároveň připomněl základní obrysy otevírání trhu. „Do roku 2023 je možné linky soutěžit anebo je napřímo zadat, ovšem za jasně daných podmínek a kritérií. Po roce 2033 už se musí soutěžit vše. My se soutěžím nebráníme, ale požadujeme jasně daná pravidla,“ podotkl. České dráhy odmítají model „low cost“, kdy konkurenční dopravce nabídne absurdně nízkou cenu, obsahující jen variabilní náklady. „My chceme, aby byly vždy započítány i fixní výdaje, zálohy, údržba a aby byly – podle IV. balíčku – respektovány sociální náklady, respektive sociální smír,“ vyjmenoval generální ředitel. Nad férovostí soutěží by měl dohlížet Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jenž se bude případnými spory mezi dopravci zabývat. Podle Krtka je tato instituce arbitrem trhu.

Dlouhé soutěžení

Dálkovou dopravu u ČD objednává ministerstvo dopravy, regionální jednotlivé krajské úřady. „Ministerstvo má vyhotovený harmonogram otevírání trhu. České dráhy, tedy státní akciová společnost, to nevidí jako problém. Otevírání trhu má nějaký systém,“ zmínil Krtek s tím, že jiná situace panuje v krajích. „V každém regionu je jiná politická reprezentace, každý kraj je specifický a naše smlouvy s nimi povětšinou končí v roce 2019. Nyní mají kraje jiné představy, jiné požadavky a s každým musíme vést diskuzi,“ řekl. V tomto smyslu na fóru například zaznělo, že soutěžení dopravců může trvat roky, podle toho jak se budou neúspěšní účastníci řízení odvolávat.

Kromě toho některé kraje chtějí nakupovat vlastní železniční kolejová vozidla. To je z  pohledu národního dopravce odvážné, protože na provoz kraj potřebuje mít připravenou infrastrukturu či údržbu. „Kromě toho si regiony neuvědomují, že vysoutěžení kolejových vozidel trvá na dva až tři roky,“ připomněl Krtek běžnou praxi. „Máme třeba dopis z Úřadu pro hospodářskou soutěž, který říká, že patnáctiměsíční lhůta na dodání nějakého vozidla je krátká.“ Výrobci mají plnou kapacitu, vozy jsou schopni dodat zhruba za tři roky. „Když si uvědomíte, že je rok po krajských volbách, současné reprezentace nestihnou provoz vlastních vlaků ani dopravní obslužnost vyřešit,“ uzavřel Pavel Krtek.


Průměrné hodnocení (21 hlasů): 3.86

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika