Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Jižní expresy přilákaly stovky cestujících

Jižní expresy přilákaly stovky cestujících

16.2.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Jižní expresy na lince Ex7 z Prahy do Českých Budějovic a do rakouského Lince bývají mnohdy zcela zaplněné. Velmi dobře si stojí i noční spoj do Curychu, nově vedený právě přes jižní Čechy. Zákazníci si na nové vlaky teprve zvykají, ale pozitivní trend je již patrný. Je to díky významnému zrychlení spojení. Při denním dojíždění z Tábora do Prahy může cestující nově ušetřit až deset hodin času měsíčně.

Jižní expresy přilákaly stovky cestujících

Jižní expresy, které začaly jezdit s platností aktuálního jízdního řádu na linkách do Českých Budějovic, Lince anebo Českého Krumlova, si cestující okamžitě oblíbili. Jejich počet se dá v každém vlaku počítat na několik stovek. Mnozí si na spoje zvykli natolik, že už je využívají k pravidelným cestám. Úspěšné zůstává i noční spojení do švýcarského Curychu, vedené právě přes České Budějovice a Linec.

„Zavedením expresních vlaků se výrazně změnila dopravní nabídka v jižním směru. ČD umožnily cestujícím využívat výhody rychlého spojení a šetřit čas strávený na cestě. Například při denním dojíždění z Tábora do Prahy může cestující nově ušetřit až deset hodin času za měsíc. Zároveň se ale nijak nezvýšila cena v těchto relacích,“ uvedla ředitelka odboru cenotvorby a produktové komunikace Zuzana Čechová. Cestu vlaky zvládají za hodinu a osmapadesát minut, resp. za hodinu a jedenáct minut, pokud cestujete jen do Tábora. Jinde expresy nestaví.

Pouze pětivozové soupravy

Podle očekávání se velké oblibě těší ranní spoje do Prahy a odpolední zpět do Českých Budějovic. Velice dobře jsou obsazeny i sobotní ranní vlaky do jižních Čech. „Ty jsou mnohdy zcela zaplněny,“ potvrdila Jana Peléšková z odboru cenotvorby a produktové komunikace Českých drah.

 Sčítání cestujících ve výhradně pětivozových soupravách provedl národní dopravce v prvních týdnech provozu, další plánuje na konec ledna. Lukáš Zástěra z odboru provozu osobní dopravy doplnil, že v jednotkách případů byly vlaky dokonce přeplněné. „Šlo o předsváteční přepravní špičku,“ upozornil Zástěra. Soupravy mohou jet do Rakouska s maximálně pěti vozy kvůli délce lineckého nástupiště. Navíc pobyt vlaků v Českých Budějovicích je krátký. Lidé mohou na trase Jižních expresů navíc využít i služeb běžných rychlíků.

Na relaci denně pendluje osmička párů přímých vlaků, čtyři páry pak zajíždějí až do Lince. Cestu vlaky sice zatím zvládají pod dvě hodiny, v budoucnu by však měly ještě zrychlit. Bohužel ještě není dokončena kompletní rekonstrukce čtvrtého koridoru. Výlukám se tedy nevyhneme. S tím ale dopravce počítá. „Pro Jižní expresy jsou přijatá jiná opatření než pro rychlíky. Autobusy budeme muset nasazovat na delší úseky. Jízdní doba expresů je totiž tak krátká, že náhradní autobusová doprava stejně způsobí drobné zpoždění,“ konstatoval Lukáš Zástěra.

Vychytané mimořádnosti

A zatímco výluky ještě ani pořádně nezačaly, přesnost už pár šrámů utrpěla. Na trati totiž byl v posledních týdnech zaznamenán nezvykle vysoký počet mimořádných událostí, za něž však dopravce nemohl. „V praxi se ihned projevilo, že obraty vlaků jsou velmi krátké a je třeba zcela jinéhopřístupu dispečerů, aby se následky daly rychle eliminovat a zpoždění se tak nepřenášela na další spoje,“ připomněl Lukáš Zástěra flexibilitu dispečerů. Dopravce navíc s ministerstvem dopravy, které expresy objednává, řeší možnou operativní výměnu souprav s rychlíky pro případ mimořádností a nepravidelností. To by znamenalo, že by vždy prioritně vyjely vlaky kategorie Ex, byť by soupravy byly sestaveny z vozů nižší rychlíkové kategorie. Podle posledních informací však tento model zatím resort dopravy neodsouhlasil.

V soupravách Jižních expresů jsou v současnosti řazeny vozy řad Aee, Bee a Bdpee. Kapacita je celkem čtyřiapadesát míst v 1. třídě a 204 míst ve 2. třídě.

Úspěšný Curych

Veliké oblibě se těší každodenní lůžkový spoj do Curychu, kde dopravce dosahuje průměrné obsazenosti 75 procent. Přitom ještě do poloviny prosince loňského roku jezdil přes Drážďany a Lipsko a teprve pak se začal stáčet na jih. Nyní jede přímo. „Spoj se osvědčil. Údaje o rezervovaných místech před Vánocemi byly velmi příjemné,“ zhodnotil Lukáš Zástěra z odboru provozu osobní dopravy. Během JŘ 2017 se však ani tomuto spoji nevyhnou výluky. Ty menší budou znamenat dílčí provozní opatření, ty rozsáhlé však přinesou náhradní autobusovou dopravu.  „V případě výluk u nás i v zahraničí, které by omezily jízdu přímých vozů natolik, že by byla nutná náhradní autobusová doprava, tuto skupinu vozů nepovezeme,“ doplnil Zástěra. Termíny výluk jsou ale známé dopředu, ČD upravují termíny jízdy vozů a rezervační systém tak, aby vše odpovídalo realitě. Na dny, kdy bude vůz vyprodán, je prodej dokladů zablokován.


Průměrné hodnocení (15 hlasů): 3.2

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika