Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Jizerskohorská železnice zůstává pod taktovkou ČD

Jizerskohorská železnice zůstává pod taktovkou ČD

8.5.2023 – autor: PETR SLONEK

Provoz na Jizerskohorské železnici budou i nadále zajišťovat České dráhy. Zástupci dopravce podepsali s Libereckým krajem příslušnou smlouvu na zajištění obslužnosti na této dráze. Novinkou je doplnění stávajícího vozidlového parku o dalších devět vozů RegioSpider, čímž na tamních tratích skončí provoz starších jednotek RegioNova.

Jizerskohorská železnice zůstává pod taktovkou ČD

Samotný podpis smlouvy se uskutečnil v objektu historické Výtopny Kořenov. Za ČD ji signoval člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta, za Liberecký kraj statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy Jan Sviták. Kontrakt zajistí provoz spojů mezi Libercem a Harrachovem a v oblasti Frýdlantska. Platit začne v prosince roku 2026 a jeho účinnost potrvá až do roku 2033. 
„Celkově se jedná o komplikovaný dopravní kontrakt, protože pro tuto dráhu je zapotřebí nasadit speciální vozidla, která zvládnou i nejstrmější českou ozubnicovou trať. Jizerskohorskou železnici jsme vysoutěžili v roce 2011 a díky této smlouvě jsme získali patnáctiletý provoz regionálních vlaků na této trati,“ upozornil předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „A protože Liberecký kraj jako jeden z prvních regionů v ČR dokončuje úplnou obnovu vozidlového parku, chceme kvalitu Jizerskohorské železnice novou smlouvou posunout dál,“ doplnil.

Nová vozidla
Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty nová smlouva zahrnuje také nadstandardní variabilitu objednávky dopravních výkonů v průběhu let, kdy si region bude moci přiobjednat nebo naopak redukovat vlaky, vozidla, personál i obsluhu cestujících ve stanicích. „Do budoucna tak počítáme s prodloužením linek ve směru Mladá Boleslav a Görlitz. Pevně věřím i v nabídku dalších možností dojíždění za prací či turistikou,“ řekl hejtman, jenž se aktu také účastnil. 
Podpis kontraktu znamená vylepšení stávajícího vozidlového parku. „K současným patnácti vozům RegioSpider od švýcarské společnosti Stadler přibude devět zánovních vozidel stejného typu. Tyto vlaky na Jizerskohorské železnici plně nahradí jednotky RegioNova, které se na trati do Josefova Dolu, Černous a Jindřichovic pod Smrkem přestanou objevovat od prosincových změn jízdního řádu v roce 2026. Díky zánovním vozům RegioSpider také budeme moci posílit nejvytíženější spoje, a nabídneme cestujícím pohodlnější spojení,“ uvedl Jiří Ješeta. 
„V oblasti odbavení počítáme se zachováním všech staničních pokladen. Většinu vlaků bude obsluhovat průvodčí. Zachován zůstane i samoobslužný prodej doplňovaný revizory. Ve vlaku bude také automat na jízdenky se snazším ovládáním a možností platby hotově i bezhotovostním způsobem,“ upřesnil Jan Sviták.
Současná vozidla, která byla pro Liberecký kraj vyrobena a upravena na zakázku, a to právě pro účely ozubnicové trati, dodal výrobce v roce 2011. Nyní jsou přibližně v polovině životnosti. Dnes je těchto vozidel patnáct a obsluhují také oblast Frýdlantska. Nově budou všechny přesunuty na Tanvaldsko a nasazovány přednostně na ozubnicovou trať. Vysoký výkon těchto vlaků umožní rychlejší jízdu díky pohonu všech kol. To také přináší větší spolehlivost provozu v místním kopcovitém terénu v období zimních měsíců. Frýdlantsko pak obslouží devět zánovních vozů, které České dráhy pro Liberecký kraj nově pořídí. Navýšení počtu vozů také přinese posílení kapacity nejvytíženějších spojů.
Rozsah dopravního výkonu představuje téměř dva miliony vlakokilomerů ročně a průměrná cena za jeden kilometr činí 234,77 Kč. Smlouva je v režimu brutto, kde rizika a výši z výnosů nese kraj. Ten také hradí dopravci nákladovou cenu navýšenou o přiměřený zisk. Nový kontrakt přímo navazuje na stávající smlouvu. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika