Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Jediný parní vůz Komarek znovu ožil

Jediný parní vůz Komarek znovu ožil

12.6.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Unikátní parní motorový vůz M 124.001 Komarek je po bezmála pěti letech opět v provozu. V posledních letech si odbyl opravu v depozitáři Národního technického muzea (NTM) a veřejnosti se opět představil v úterý 23. května při novinářské jízdě mezi pražským nádražím Libeň a „Masaryčkou“.

Jediný parní vůz Komarek znovu ožil

O následujícím víkendu pak vypravily České dráhy ve spolupráci s NTM veřejné jízdy po pražském uzlu. Podle vedení muzea by se však měl Komarek objevit především na tratích, které pravidelně obsluhoval, anebo v chomutovském depozitáři. Vůz byl vyroben v roce 1903 ve firmě Ringhoffer v Praze-Smíchově, parní kotel dodala vídeňská společnost Komarek. Muzeum vůz opravilo a znovu zprovoznilo u příležitosti dvoustého výročí narození Františka Ringhoffera II., zakladatele podniku. Dvojice Komarků měla původně jezdit na trati do Kamenického Šenova, ale sklonově náročná trať motorovým vozům nevyhovovala. Skončil tak na lokálce z Opočna do Dobrušky, kde jejich provoz ustal až po druhé světové válce. Pak zamířil do sbírky NTM.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika