Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Invaze šelem pokračuje, přijede 50 RegioPanterů

Invaze šelem pokračuje, přijede 50 RegioPanterů

9.1.2024

České dráhy převezmou v průběhu letošního roku od výrobce Škoda Group více než 50 nových elektrických jednotek RegioPanter. Půjde o zhruba 150 vozů v několika různých provedeních. První RegioPanter v červeno-šedém nátěru pro Pražskou integrovanou dopravu je téměř hotový. Od léta 2024 bude jezdit na území Prahy a Středočeského kraje.

Invaze šelem pokračuje, přijede 50 RegioPanterů

V plzeňském závodě Škoda Group mechanici na konci roku dokončovali práce na první jednotce RegioPanter v barevném schématu PID. Určena je pro provoz na tratích v metropoli a okolí. Nové jednotky však vyjedou v i dalších regionech.
„Letos nás čeká rekordní obměna regionálních vlaků. V jediném roce převezmeme více než 50 nových jednotek RegioPanter. Ty zamíří do šesti krajů. Ze začátku roku budou pokračovat dodávky do Olomouckého kraje, kde díky novým vlakům na jaře 2024 ukončíme provoz starších souprav, například Tornád. Následovat budou vlaky pro Královéhradecký kraj, od léta plánujeme přebírat dalších pět jednotek pro Jihočeský kraj, 22 jednotek pro Prahu a Středočeský kraj a ještě před koncem roku má zamířit pětice nových RegioPanterů také do Zlínského kraje. Díky tomu v těchto regionech odstavíme desítky starších osobních vozů a množství elektrických lokomotiv,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Českých drah Michal Krapinec.  

Dohání zpoždění
Podle prezidenta regionů CZ/SK a Central East ve Škoda Group Tomáše Ignačáka se výrobce bude letos snažit dohnat několikatýdenní zpoždění v dodávkách RegioPanterů pro ČD a předat všem regio­nům nové vlaky podle plánu. „Do jejich výroby se zapojily závody Škoda Group v Plzni, Ostravě a v Šumperku. Škoda kromě samotné výroby vozidel dodává i klíčové komponenty a subsystémy, a to včetně kompletní trakce, podvozků a řídicích systémů. Využíváme také množství českých subdodavatelů, například v případě interiérů, sedadel či informačních a kamerových systémů. Abychom vše zvládli, plánujeme v průběhu některých měsíců předávat Českým drahám až dvě jednotky týdně,“ uvedl Ignačák. „S předstihem jsme vyrobili také vlak pro Prahu a Středočeský kraj, který má mírně odlišný interiér a kapacitu. Proto musí podstoupit ještě další dodatečné zkoušky a schválení tato odlišná varianta typu Škoda 20 Ev. Od léta obslouží linky v centrální části republiky,“ dodal.
Jednotky RegioPanter jsou bezbariérové vlaky vybavené klimatizací, palubní sítí wi-fi, možností napájení cestovní elektroniky ze zásuvek 230 V 50 Hz AC a USB kontaktů a v nejnovější verzi nabízí také dobíjení elektrických invalidních vozíků a elektrokol. Vlaky disponují velkým prostorem pro umístění invalidních vozíků, kočárků, jízdních kol a dalších objemných zavazadel. RegioPantery jsou vybaveny vlakovým zabezpečovačem ETCS a radiokomunikací GSM-R. 

Odlišné úpravy pro PID
RegioPantery pro Prahu a Středočeský kraj jsou upravené pro specifické potřeby největší aglomerace v zemi. Oproti standardnímu vybavení ostatních jednotek vyjedou v barevném provedení dle požadavků Pražské integrované dopravy, budou mít větší 1. třídu, vnitřní kamerový systém a systém počítání cestujících. 
Jednotky dodané v roce 2024 obslouží například tratě z Olomouce přes Přerov do Valašského Meziříčí a Vsetína, z Hradce Králové do Chlumce nad Cidlinou a Týniště nad Orlicí, z Prahy přes Kralupy nad Vltavou do Roudnice nad Labem, Lovosic a Ústí nad Labem nebo z Prahy do Kolína, Kutné Hory a Čáslavi, z Českých Budějovic do Rybníka a Lipna nad Vltavou nebo z Přerova přes Otrokovice a Staré Město u Uh. Hradiště do Břeclavi. 
Na konci letošního roku bude dopravce disponovat celkem 147 jednotkami Regio­Panter v různých provedeních, které nabídnou 374 klimatizovaných vozů s více než 28 000 místy k sezení. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika