Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Hospodaření Skupiny ČD se zlepšilo o téměř dvě miliardy

Hospodaření Skupiny ČD se zlepšilo o téměř dvě miliardy

11.10.2023

Skupina České dráhy vykázala v prvním pololetí roku 2023 podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) zisk před zdaněním ve výši 987 milionů Kč. Její hospodaření se tak meziročně zlepšilo o více než 1,9 miliardy Kč. K lepším výsledkům přispěl především návrat cestujících, zklidnění cenových výkyvů na trhu s energiemi a také silnější koruna.

Hospodaření Skupiny ČD se zlepšilo o téměř dvě miliardy

Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se zlepšil zejména segment osobní dopravy, který se dostal do zisku. Kromě mateřské společnosti se ale dařilo i ostatním společnostem v rámci Skupiny ČD, které rovněž významně přispěly k meziročnímu zlepšení.
Úspěch v prvním pololetí zaznamenala i nákladní doprava a také ostatní segmenty, díky čemuž celkové tržby za Skupinu ČD meziročně narostly o více než tři miliardy Kč. „Pro Skupinu České dráhy jsou pololetní čísla výbornou zprávou. Tři uplynulé roky byly velmi náročné, ať už jsme řešili covid, válku na Ukrajině nebo enormní nárůst cen energií. V rámci Skupiny to mělo dopad především na osobní dopravu, ale ani nákladní doprava to neměla jednoduché. Teď už ale můžeme říci, že jsme obtížné období úspěšně překonali a je před námi nová etapa, kdy se můžeme znovu zaměřit na rozvoj firmy, její růst a další modernizaci i investice,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec.

Osobní doprava
V prvním pololetí roku 2023 vzrostl počet cestujících ve vlacích dopravce o čtyři miliony. Celkově tak České dráhy během prvních šesti měsíců letošního roku přepravily 79 milionů lidí, což představuje meziroční růst o 6 %. Pozitivní vývoj v přepravě cestujících se projevil růstem tržeb z prodeje jízdenek, který činil 4,6miliardy korun (meziročně +697,4mil. Kč, tedy + 18 %). Mírně se také zvýšil přepravní výkon. Ten je za první pololetí 3,6miliardy osobokilometrů, to je o zhruba 10 milionů osobokilometrů více než v první polovině loňského roku. Výrazné zlepšení nastalo u mezinárodní přepravy, kde se od ledna do června 2023 tržby meziročně zvýšily o více než čtvrt miliardy Kč (+ 35 %).
„Největší nárůst v přepravě sledujeme na mezistátních linkách. Tam už přepravujeme více cestujících než v roce 2019. Za oživením jsou hlavně turisté ze zahraničí včetně těch ze zámoří,“ doplnil Michal Krapinec. V regionální přepravě evidujeme zvýšení počtu cestujících v tarifech integrovaných dopravních systémů jako výsledek jejich rozšiřování v dalších regionech. Pokračuje také zásadní modernizace vozidlového parku v regionální dopravě napříč všemi kraji. V 1. pololetí byla uvedena do provozu už asi polovina ze zhruba 80 vlaků, které letos firma plánuje nasadit. Jde především o jednotky RegioPanter a RegioFox. V roce 2024 bude další novinkou nasazení nových souprav ComfortJet.

Nákladní doprava
Nákladní doprava přispěla do konsolidovaného výsledku Skupiny ziskem před zdaněním ve výši 481 milionů Kč. „ČD Cargo úspěšně pokračuje v expanzi do zahraničí, kde se v meziročním srovnání významně navýšily výkony, které zásadním způsobem přispěly k našim pozitivním výsledkům. Naopak na tuzemském trhu výkony klesly v souvislosti s aktuální situací v energetice a nepříznivým vývojem v některých průmyslových odvětvích,“ konstatoval předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth.
„Působíme v sedmi zemích Evropy, a dokážeme tak lépe reagovat na měnící se situaci na trhu v ČR a efektivně využít kapacity i v zahraničí. V tuzemsku jsme nejvýznamnější pokles zaznamenali v přepravách hnědého uhlí, železa a strojírenských výrobků, stavebnin a dřeva,“ doplnil Tóth.
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika