Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Hospodaření skupiny ČD ovlivnily výluky i arbitráž

Hospodaření skupiny ČD ovlivnily výluky i arbitráž

2.5.2016 – autor: RADEK JOKLÍK

Počet zákazníků na úrovni 170 milionů, vyšší tržby z osobní přepravy a nižší náklady na naftu i elektřinu, to bylo příslibem meziročního zlepšení hospodaření Českých drah v roce 2015. Vícenáklady vyvolané opravami tratí a prohraná arbitráž se Škodou Transportation však dostaly segment osobní dopravy do více než miliardového mínusu, což se při konsolidaci projevilo ve výsledku celé Skupiny ČD.

Hospodaření skupiny ČD ovlivnily výluky i arbitráž

Skupina České dráhy tak loni vykázala podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) ztrátu po zdanění 1,375 miliardy korun. Zvýšené náklady vyvolané výlukovou činností Správy železniční dopravní cesty a prohraná arbitráž se Škodou Transportation se přitom na tomto výsledku podílely sumou více než 1,2 miliardy korun, které zaplatil segment osobní dopravy. Jeho hospodaření přitom dlouhodobě zatěžují vysoké nákladové úroky kvůli zadlužení a loni se v tržbách z mezinárodní přepravy odrazila i uprchlická krize, která na podzim zastavila růst jejich tržeb.

Dopravce platil náhradní autobusy

„Bez výluk a prohrané arbitráže by ale skončil segment osobní dopravy nad plánem a přiblížil by se vyrovnanému hospodaření,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek. „Správa železniční dopravní cesty opravila řadu tratí, v průběhu roku 2015 však kvůli tomu na mnoha místech zásadně omezila nebo zcela zastavila dopravu. Vzniklou ztrátu nám kompenzovala jen částečně a půl miliardy za zvýšené osobní náklady, náhradní autobusy a další výdaje šlo bohužel z našeho vlastního rozpočtu,“ dodal. Právě kompenzace vícenákladů způsobených pracemi na infrastruktuře jsou předmětem diskuze v resortu dopravy. České dráhy samozřejmě zkvalitnění železniční sítě vítají, za její používání ale SŽDC každoročně zaplatí necelé dvě miliardy korun a nemohou při opravách kolejí či přejezdů doplácet další stovky milionů ze svého.

 „Významný dopad na naše loňské hospodaření měl také nečekaný výsledek sporu se Škodou Transportation o pozdní dodávku lokomotiv řady 380. Ten se negativně odrazil částkou zhruba 700 milionů korun. Jednání se společností Škoda Transportation o případném smírném řešení nepřineslo uspokojivý výsledek, nápravy v podobě zrušení rozhodčího nálezu se domáháme u soudu. I když věřím, že se nám podaří získat peníze zpět, v účetnictví se tento mimořádný výdaj loni projevil, a segment osobní dopravy se i kvůli němu propadl do účetní ztráty 1,398 miliardy korun,“ doplnil Pavel Krtek.

Nákladní doprava vykázala zisk

Naproti tomu segment nákladní dopravy vykázal zisk téměř půl miliardy. V průběhu loňského roku se ČD Cargo potýkalo se sílící konkurencí kamionové dopravy, kterou nastartovala levná nafta. Také na nákladní dopravu dopadla v roce 2015 rozsáhlá výluková činnost SŽDC a v mezinárodním měřítku negativně poznamenala výsledek jejího hospodaření stávka strojvedoucích v Německu. Přesto se díky vyšší efektivitě a úsporám podařilo ČD Cargu překročit podnikatelský plán. „Je potřeba zdůraznit, že ČD Cargo operuje v ostrém konkurenčním prostředí, což se odráží ve snižování marží a dochází i ke ztrátě některých přeprav. Ty se snaží naše největší dcera nahradit nejen doma, ale také v zahraničí. Slibně se pro nás rozvíjí například přepravy z baltských přístavů a z polské části Slezska. Abychom v tom mohli pokračovat, musíme investovat do nového vozidlového parku. První vlaštovkou je v tomto směru nákup pěti nových lokomotiv Vectron určených primárně pro mezinárodní dopravu od střední Evropy po přístavy zemí Beneluxu a Německa,“ uzavřel generální ředitel ČD Pavel Krtek.


Průměrné hodnocení (13 hlasů): 2.92

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika