Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Fotogalerie: Do Chebu dorazilo přes 20 tisíc lidí

Fotogalerie: Do Chebu dorazilo přes 20 tisíc lidí

25.10.2016 – autor: JOSEF HOLEK

Ohlédnutí za minulostí dráhy i pohled do její budoucnosti – v takovém duchu se nesl 6. ročník Národního dne železnice. Ten letošní se uskutečnil v Chebu a navštívilo jej bezmála třiadvacet tisíc lidí z celé republiky. Nádraží a depo nabídly pohled do historie a současnosti tuzemské železniční dopravy, na své si přišli i ti nejmenší. Celodenní program završila vizuálně atraktivní noční show.

Fotogalerie: Do Chebu dorazilo přes 20 tisíc lidí

Železničáři oslavili o poslední zářijové sobotě svůj svátek. Cheb hostil šestý ročník Národního dne železnice, který do depa a na nádraží přilákal bezmála třiadvacet tisíc návštěvníků. Pokochat se mohli více než třicítkou historických lokomotiv a vozů nebo moderními jednotkami railjet a InterPanter. Bohatý celodenní program završila v depu komentovaná a vizuálně atraktivní noční show. Svátek připomíná 27. září 1825 – tehdy začal provoz s parní lokomotivou mezi anglickými městy Stockton a Darlington.

Celý areál chebského železničního uzlu organizátoři rozdělili do tří prostorů, přesněji Světů historie, změny a zábavy. Milovníci železnice, kteří přicestovali vlakem, si tak nejdříve na nádraží vychutnali moderní jednotku railjet nebo InterPantera. Poté se mohli neustále pendlující dvojicí jednotek RegioShark či autobusy přesunout do depa, kde byly vystavovány kousky, které psaly  nejen tuzemskou železniční historii. „Obešel jsem si každou lokomotivu i vůz zvlášť a kde to šlo, tam jsem si i sedl,“ řekl desetiletý Daniel Horáček z Plzně. „Jsem nadšený, všechno je na jednom místě. Je skvělé, že tu jsou i vozy, kterých nebylo vyrobeno tolik anebo to jsou prototypy,“ zhodnotil a ukazoval přitom na Stříbrný šíp M 260.001 a opodál stojícího Kyklopa T 499.0002. Z parniček ho nejvíce zaujal obří bratislavský Albatros 498.104, budějovický Štokr 556.0506, hradecká Ušatá 464.008 nebo luženské duo Kremák 534.0323 a Papoušek 477.043. A lákaly nejen mašiny na točně, ale desítky návštěvníků se také utkaly v závodě drezín, jiní vyrazili na výlet historickou soupravou.

Stovky hostů noční show

Den železnice si nenechal ujít ani generální ředitel ČD Pavel Krtek, byť část dne strávil pracovními povinnostmi a jednáními s partnery. „Pro nás je důležitá historie i současnost a na to navazující modernizace nebo spolupráce s partnery. Jsme v Chebu, takže se to týká kolegů z Bavorska a Saska. Mluvili jsme o oživení regionu a o tom, že chceme dále rozvíjet přeshraniční spolupráci. Je to jeden z rostoucích segmentů stejně jako příměstská doprava a integrované systémy,“ uvedl Krtek.

Celodenní propracovaný program uzavřelo defilé šestnáctky historických lokomotiv a vozů. Poutavou noční show zhlédlo přes šest stovek návštěvníků.

Příště na sever Moravy

Akce byla pořadatelsky velmi náročná. Realizační tým z řad zaměstnanců Českých drah a specializovaná agentura na organizaci pracoval téměř celý rok. Podle Michala Štěpána, člena představenstva ČD zodpovědného za osobní dopravu, veškeré úsilí stálo za to. „Chceme všem fandům železnice ukázat, jak dalekou cestu ušla železnice u nás i ve světě,“ vysvětlil a připomněl, že národní dopravce se rád věnuje vedle svého základního poslání také popularizaci veřejné dopravy. 

Národní dny železnice už hostily Olomouc, Brno, Děčín, Břeclav nebo Hradec Králové a zůstává tedy otázkou, kam se akce přesune v příštím roce. Podle zástupců vedení ČD už jsou místa vytipovaná. Jisté zatím je, že půjde o jedno ze severomoravských sídel.


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 2.67

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika