Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčků

Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčků

27.12.2016 – autor: REDAKCE

Legenda mezi elektrickými lokomotivami, Laminátka, se dočkala zvěčnění do podoby malosériového modelu.

Fenomén Laminátek připomínají modely v Domě vláčku

Jedinečnou možnost pokochat se krásou těchto strojů převedených do měřítka 1:87 mají zájemci v Domě vláčků na pražských Petřinách.  Vystaveny jsou v rámci cyklu „Legendy na kolejích“ na jednom z kolejišť hned tři makety Laminátek ve velikosti H0. Zpracovány jsou opravdu věrně a do všech podrobností. Každá z nich navíc nese odlišný nátěr, který charakterizuje jednotlivé etapy jejich provozního nasazení. První univerzální střídavá lokomotiva S 489.0001 podle návrhu designéra Otakara Diblíka byla dokončena na jaře 1966 a poté předána do zkušebního provozu. Ještě téhož roku byla zahájena sériová výroba. Celkem bylo v letech 1966/67 vyrobeno 110 kusů těchto nestárnoucích strojů. Jako materiál pro výrobu skříní byl použit sklolaminát, díky čemuž získala lokomotiva atraktivní design a přezdívku Laminátka. Není divu, že jsou tyto stroje i po 60 letech provozu stále populární, a to i mezi modeláři, byť k masové produkci zatím nedošlo.


Průměrné hodnocení (12 hlasů): 3.92

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika