Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Dosáhli jsme rekordu v přepravě vozíčkářů

Dosáhli jsme rekordu v přepravě vozíčkářů

5.8.2015 – autor: PETR SLONEK s využitím tiskové zprávy ČD

Zájem handicapovaných o cestování vlaky Českých drah stále roste. A díky postupné modernizaci vozidlového parku národního dopravce se pro tělesně postižené zlepšují podmínky. Výsledkem tak je nový rekord – jen za prvních šest měsíců cestovalo spoji ČD 2 262 lidí na vozíku, kteří využili k zajištění přepravy nový objednávkový systém.

Dosáhli jsme rekordu v přepravě vozíčkářů

Zájem vozíčkářů o cestování vlakem dlouhodobě roste a letos se počet  předhlášených osob na vozíku může přehoupnout přes hranici 5 000. Nejsou v tom zahrnuty cesty neobjednaných handicapovaných. Obvykle se jedná o osoby, které cestují mezi bezbariérovými stanicemi v nízkopodlažních vlacích, využívají lehké mechanické vozíky a zpravidla mají průvodce.

„Před dvaceti lety přepravovaly České dráhy kolem dvaceti cestujících na vozíku za rok, dnes mají takový zájem o cestování, že stejný počet běžně přepravujeme za jeden jediný den,“ říká Michal Štěpán, člen představenstva odpovědný za osobní dopravu. „Významný nárůst zájmu vozíčkářů o cesty vlakem jsme zaznamenali v posledních pěti letech. Během této doby jsme nasadili velké množství nových bezbariérových vozidel, značná část z nich je dokonce nízkopodlažní. Zatímco v roce 2008 jsme evidovali žádost o přepravu pouze od 222 vozíčkářů za celý rok, loni jsme už přepravili 4 310 zájemců o cestu vlakem, kteří navíc využili náš nový objednávkový systém. Pokud bude pokračovat trend z prvního pololetí letošního roku, vytvoří předhlášení cestující na vozíku nový rekord s více než 5 000 cestami za rok,“ dodává.

A překonání všech rekordů v cestování vozíčkářů nasvědčují i poslední čísla. Jen během června využilo služeb Českých drah 528 registrovaných cestujících na vozíku. I tento počet je rekordní.

250 bezbariérových vozů navíc

České dráhy vytrvale pracují na zpřístupnění železnice osobám upoutaným na vozík. V letech 2010 až 2015 zvýšily počet bezbariérových vozů a souprav přibližně o 250 vozidel, z cca 350 na 600 (nárůst o 70 procent), a počet bezbariérových spojů v jízdních řádech stoupl o dva a půl tisíce, z 2 122 na 4 612 vlaků (nárůst o cca 117 procent). Jednoduché vyhledání bezbariérového spojení umožňuje lidem na vozíku také speciální požadavek v internetovém vyhledávači vlakových spojení na www.cd.cz. Při zadání požadavku „cestující na vozíku“ najde systém pouze bezbariérové vlaky. Ty jsou běžně vybaveny bezbariérovou toaletou, klimatizací, mnohé z nich také el. zásuvkou 230 V pro napájení drobné elektroniky.

Rekordní počet cestujících na železnici z řad osob na vozíku nepřekvapil Václava Krásu, předsedu Národní rady zdravotně postižených. „Víme, že lidé na vozíku chtějí žít aktivní, plnohodnotný, občanský život. Mezi základní předpoklady naplnit ho podle svých představ je možnost cestování. Na konkrétních výsledcích Českých drah je vidět, že investice do odstranění bariér v dopravě to umožňuje a lidé se zdravotním handicapem toho využívají. Ceníme si, že se České dráhy zpřístupnění železnice aktivně věnují,“ řekl. Už přibližně dvě třetiny vlaků jsou bezbariérové a to se odráží i na rostoucím zájmu vozíčkářů a jejich spokojenosti při cestování vlakem. „Je škoda, že podobně zodpovědných dopravců v regionální i dálkové dopravě, hlavně z řad soukromých autobusových firem, není více. Takto nám, lidem na vozíku, často nezbývá než cestovat pouze tam, kam jezdí České dráhy a několik dalších společensky odpovědných firem,“ upozornil Václav Krása.


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.43

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika