Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Do našich vlaků v 1. pololetí nastoupilo 85,5 milionu zákazníků

Do našich vlaků v 1. pololetí nastoupilo 85,5 milionu zákazníků

2.9.2015 – autor: PETR SLONEK s využitím tiskové zprávy ČD

Národní železniční dopravce si navzdory mnoha nepříznivým okolnostem dokázal připsat další velký úspěch. Ve 2. čtvrtletí se Českým drahám podařilo zastavit nepříjemný trend z úvodních tří měsíců letošního roku, jímž byl úbytek cestujících a stagnace tržeb. Za první pololetí nakonec využilo vlaky společnosti celkem 85,5 milionu lidí, což je stejně jako ve shodném období minulého roku.

Do našich vlaků v 1. pololetí nastoupilo 85,5 milionu zákazníků

Dosažené výsledky jsou pro České dráhy o to cennější, že letošek je ve znamení rekordního počtu výluk souvisejících s modernizacemi a opravami tratí. Navíc oproti loňskému roku poklesly ceny benzinu a nafty, což nahrává spíše individuální automobilové dopravě. Dopravce přesto nerezignoval a pokusil se pasažéry udržet dalšími službami. „Snažíme se dopady výluk minimalizovat a cestující s dostatečným předstihem informovat o stavbách, které Správa železniční dopravní cesty chystá,“ vysvětlil mluvčí firmy Radek Joklík.

Národnímu dopravci výrazně napomohlo i nasazování stále většího počtu nových souprav, včetně regionální dopravy. Velký zájem je samozřejmě o nejkvalitnější vlaky Českých drah, Pendolina a railjety. „Zbývající měsíce letošního roku jsou opět ve znamení souběhu rozsáhlých výluk, proto náš boj o zákazníky nesmí polevit,“ doplňuje Michal Štěpán, člen představenstva zodpovědný za úsek osobní dopravy.

Vzrostl i čistý zisk skupiny

Skupina České dráhy vykázala podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) za první pololetí letošního roku čistý zisk 102 milionů korun. Pozitivně se do výsledku promítlo hospodaření osobní dopravy, kde meziročně rostly tržby o 245 milionů na 10,5 miliardy korun i přepravní výkon, a to o 101 milionů na 3,48 miliardy osobokilometrů. Ziskový byl rovněž segment nákladní dopravy. Dceřiná společnost ČD Cargo bojovala především se silniční konkurencí.

Ze statistik Českých drah také vyplývá, že se v prvním pololetí opět prodloužila vzdálenost, na kterou zákazníci s národním dopravcem cestují, a zároveň se zvýšila i průměrná obsazenost nabízené kapacity vlaků. Provozní hospodářský výsledek před odpisy (ukazatel EBITDA) vykázal třináctiprocentní meziroční nárůst, číselně to znamená zlepšení o 292 milionů korun.

„Díky vyšším tržbám a úsporám režijních nákladů se podařilo v segmentu osobní dopravy snížit dle IFRS ztrátu z loňských 262 na letošních 78 milionů korun. To je více než sedmdesátiprocentní meziroční zlepšení. Dosáhli jsme toho, ačkoli jsme investovali dalších 1,8 miliardy do modernizace vozidel, čímž se logicky zvýšily také odpisy,“ uvedl předseda představenstva ČD Pavel Krtek.

Cargo bojuje s konkurencí

Na liberalizovaném trhu železniční nákladní dopravy jsme také obstáli, a to i přes silné konkurenční prostředí, kde se ostatní dopravci soustředí především na profitabilní přepravy ucelených vlaků. Navzdory nenaplnění plánovaného objemu přeprav jednotlivých vozových zásilek dosáhl segment nákladní dopravy za první pololetí letošního roku čistého zisku dle IFRS ve výši 216 milionů korun. Pokles objemu přeprav jednotlivých vozových zásilek v tomto období je dán především snížením konkurenceschopnosti nákladního dopravce vůči silniční kamionové dopravě, která těží mimo jiné z aktuálně nízkých cen pohonných hmot.

 

Vývoj počtu cestujících za 1. pololetí

Rok 2010        81 587 909

Rok 2011        82 990 270

Rok 2012        85 780 374

Rok 2013        85 802 455

Rok 2014        85 437 070

Rok 2015        85 467 305

 


Průměrné hodnocení (4 hlasů): 5

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika