Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Do Berlína Národním vlakem

Do Berlína Národním vlakem

9.10.2014 – autor: Martin Navrátil

Skoro třináct desítek českých návštěvníků berlínského veletrhu železniční techniky InnoTrans využilo možnosti svezení Národním vlakem Českých drah. Mezi nimi se nacházel i generální ředitel Daniel Kurucz a rovněž dva výherci soutěže, kterou vyhlásil časopis Železničář. Zvláštní souprava zastavovala na našem území pouze v Ústí nad Labem. V berlínské stanici Grunewald se ocitla doslova v obležení fotografů. Není se co divit, vždyť pestré národní barvy lokomotivy s logy organizátorů představovaly pro drážní fanoušky lákavou atrakci.

Do Berlína Národním vlakem

Národní vlak Českých drah (coby společný projekt ČD, SŽDC a ACRI) vypravený u příležitosti mezinárodního dopravního veletrhu InnoTrans tvořily vedle dvou vozů Bdmpee také dva restaurační vozy WRmz a dva konferenční vozy. Duchovními rodiči vlaku byli Marie Vopálenská (ředitelka ACRI) a Daniel Kurucz. Z pražského hlavního nádraží vyjel v pondělí 22. září po 9. hodině pod číslem 11072. Cestu až na berlínské hlavní nádraží bez přepřahu umožnila dvousystémová lokomotiva 371.201 oděná speciálně pro tuto příležitost do českých národních barev. 

O dobrou náladu se staraly hostesky i americká ruleta

Téměř šest hodin na palubě diskutovali odborníci z řad členů ACRI (výrobci, opravci, subdodavatelé), zástupci ČD, SŽDC, ministerstva dopravy, objednatelů, ale i politické reprezentace. Aby cesta hezky ubíhala, o cestující se svědomitě staral zkušený tým marketérů, stevardek a hostesek. Jednotlivé vozy byly pro snazší orientaci pojmenovány – jména jim propůjčily osobnosti železničních dějin pánové Křižík, Kryšpín a Perner – naopak oba barové vozy lákaly na dobrou krmi křestními jmény národní kuchařky M. D. Rettigové. 

První konferenční vůz se proměnil v pojízdné kasino. Hrálo se samozřejmě nikoli o peníze, ale o palubní měnu. Hlavně pro sportovní nadšence byla přichystána sázková hra o věcné ceny na tipování výsledku. Zvoleny byly asijské zápasy, které začaly a byly dohrány paralelně s jízdou vlaku, aby výsledky byly hned známy. Herní prostředí bylo příjemným odreagováním od pracovních záležitostí, i když skoro každý cestující diskutoval o očekávaných exponátech veletrhu, zejména těch z České republiky. 

Dobrý marketingový nápad

Zpáteční cestu Národního vlaku bohužel poznamenala mimořádná událost – sebevražda mladé dívky právě u Děčína a s ní spojené zpoždění. Navzdory této nezaviněné skvrně na kráse byla většina ohlasů veskrze pozitivních. „Považuji nátěr v národních barvách za výborný marketingový nápad a doufám, že mašinka bude zařazena do turnusu vozícího CNL vlaky do Lipska a Berlína. Tato propagace domoviny mi přijde lepší než nepromyšlená nic neříkající Země příběhů, kterou cizinci nemají šanci pochopit,“ vyznal se jeden z diskutujících na webu K-REPORT. „Touto jízdou byla založena nová tradice, veletrh pro české účastníky dostal nový rozměr a prostředí ve vlaku nabídlo dostatečný prostor pro setkání takového počtu odborníků. Ostatně všichni cestující už se těší na InnoTrans 2016,“ dodal ředitel Odboru obchodu osobní dopravy Jiří Ješeta.


Průměrné hodnocení (9 hlasů): 2.22

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika