Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Den železnice v Břeclavi

Den železnice v Břeclavi

28.8.2014 – autor: VÁCLAV RUBEŠ

Poslední zářijový víkend vypukne letošní největší oslava železné dráhy. Jihomoravská Břeclav se stane centrem oslav 175. výročí příjezdu prvního vlaku na naše území. Pro očekávaných třicet tisíc návštěvníků je připravena působivá exkurze do historie železnice, ale také nahlédnutí do blízké budoucnosti. Do centra oslav se můžete vypravit jak parním vlakem, tak nejmodernějšími soupravami Českých drah.

Den železnice v Břeclavi

Datum 6. června 1839 se navždy zapsalo do historie železnice na našem území. Z Vídně – tehdejšího centra habsburské monarchie – přijel na naše území první parostrojní vlak. Cesta do Brna mu trvala pět a půl hodiny. Dnes tuto vzdálenost urazí za hodinu a čtyřicet minut. A bude ještě rychlejší, od prosince se díky railjetům obě města přiblíží o dalších deset minut. Odkaz našich předků je přesto dosud více než patrný – trasování velkoryse vybudované spojnice bývalého hlavního města mocnářství a moravské metropole se v podstatě nezměnilo. Přesto prodělala železnice obrovský technologický skok. Možná si ho neuvědomujeme každý den, ale 27. září se nám naskytne jedinečná příležitost k pochopení. 

Rychlíková legenda z Rakouska

V tento den se do břeclavského uzlu upřou zraky asi všech železničních fanoušků a milovníků drážní historie. A rozhodně se bude na co dívat. Půjdeme-li proti běhu času, nejmladšími exponáty budou jihomoravské RegioPantery, moderní railjety a samozřejmě Pendolino. V Břeclavi budou hostovat také další dítka z rodiny RegioSpiderů a RegioSharků, která jasně demonstrují pokrok, který železnice za oněch 175 let udělala. Komu nestačí statické pózování, ten si může railjet vyzkoušet na vlastní kůži – z Prahy do Břeclavi vyrazí jako jeden z protokolárních vlaků. Další je trasován z Ostravy a bude veden jednotkou Pendolino. Oba dorazí před desátou dopolední, nakdy je plánováno zahájení oslav.

Další hvězda bude očekávána přímo z Vídně. V čele zvláštního protokolárního vlaku dorazí obdivovaný a nestárnoucí Hrboun, legendární rakouská rychlíková lokomotiva 310.23 z dílny známého rakouského konstruktéra Karla Gölsdorfa. Potěšíme ale i milovníky československé poválečné konstruktérské školy – z Brna do Břeclavi pojede zvláštní vlak vedený Šlechtičnou 475.101. 

Změřte síly na drezíně

Tím samozřejmě výčet exponátů nekončí, ovšem těchto několik řádek by nestačilo k vyjmenování všech, proto se soustřeďme alespoň na ty nejexotičtější. Ze Slovenska přijede Modrý šíp M 274.004, jediný to provozuschopný zástupce svého druhu. Dalšími hosty z dob rakousko-uherské monarchie budou parní stroje 78.618 a 109.13, severní sousedy bude zastupovat polská Olinka Ol-12. Domácí stroje budou reprezentovat nejen dvě Šlechtičny (475.101 a 475.179), ale i celá plejáda mašin z dob motorizace a elektrizace našich drah.

Již nyní můžeme prozradit, že bude připraven i oblíbený závod ručních drezín o zajímavé ceny. V relaxační zóně si budete moci odpočinout – s připojením na wi-fi. Pro železniční fotografy ČD připravují jízdu nákladního fotovlaku se dvěma Sergeji. Celou akcí provede moderátor Patrik Hezucký, známý svým humorem „Mrázka z ústředny“. Pokud to máte do Břeclavi trošku „z ruky“, určitě si vyberete z nabídky regionálních dnů železnice. Jejich přehled najdete na následující stránce.


Průměrné hodnocení (21 hlasů): 4.43

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika