Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy zacílily na boj s graffiti

České dráhy zacílily na boj s graffiti

9.6.2023 – autor: PETR SLONEK

České dráhy se stále potýkají s útoky vandalů, nejčastěji sprejerů, kteří svými výtvory poškozují vlaky. Odstraňování graffiti dopravce stojí miliony korun ročně, kromě toho navíc kvůli čištění vozů dočasně musí omezit přepravní kapacity spojů. Proto se ČD kromě intenzivního čištění věnují i aktivnějšímu hlídání odstavených souprav a jednotek.

ČD zacílily na boj s graffiti

Jedná se o první kroky, jež mají přispět k lepší kultuře cestování. České dráhy v loňském roce napočítaly více než 400 případů, což je asi o pět procent meziročně méně. Náklady na odstraňování přesáhly 5 milionů korun, skutečná škoda je však zhruba dvojnásobná.
 „Graffiti je velký problém zejména ve velkých aglomeracích, jako je Praha a střední Čechy nebo Brno a okolí. Proto jsme se společně s objednavateli dopravy rozhodli intenzivně pracovat na jeho odstraňování. Připravujeme také další opatření, jak znečišťování našich vlaků zabránit. Jeden z prvních kroků je rozšířené čištění jednotek CityElefant,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. „Dalším důležitým počinem je aktivnější střežení míst, kde k útokům nejčastěji dochází. K dispozici máme nově i hlídky se psy,“ doplnil. 
O víkendu na přelomu dubna a května vyčistili provozní zaměstnanci od graffiti celkem sedm jednotek CityElefant, které patří v tomto ohledu k nejvíce postiženým. V podobném tempu čištění pokračovalo i během dalších květnových víkendů. Kvůli čištění se musí vlaky dočasně stáhnout z oběhu. V provozu se to pak projeví například nasazením jedné soupravy CityElefant místo dvou spojených. České dráhy však připravují společně s objednavateli dopravy i další kroky, jako je obnovení a rozšíření antigraffiti nátěrů nebo polepů. Příměstské vlaky plánují rovněž dovybavit vnitřním a vnějším kamerovým systémem. 
Nejohroženější jsou vlaky odstavené v zázemích na velkých odstavných nádražích. Nejvíce útoků vandalů dopravce eviduje v Praze, v Jihomoravském kraji a v Bohumíně. 
 

Počet případů graffiti:

2015    715
2016    681
2017    695
2018    621
2019    527
2020    471
2021    445
2022    přes 400
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika