Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy vydaly své první zelené dluhopisy

České dráhy vydaly své první zelené dluhopisy

4.11.2022 – autor: PETR SLONEK

České dráhy dokončily emisi dluhopisů v hodnotě 500 milionů eur se splatností 5 let a pevným úrokem 5,625 %. Poprvé v historii společnosti se jedná o tzv. zelené bondy, které jsou vázané na trvale udržitelný přístup společnosti. Ta peníze využije na nákup nových vlaků a také ke splacení dřívějších závazků.

České dráhy vydaly své první zelené dluhopisy

Manažerem dluhopisů, který zajišťoval jejich úpis mezi investory, byly Erste Group Bank, ING Bank, Societe Generale Group a UniCredit Bank. Dopravce získané prostředky hodlá nasměrovat především k financování nákupu nových vlaků a jiných zelených projektů.  
„Potenciál pro růst Českých drah vidím v mezistátní dálkové dopravě a ve zvyšování obsazenosti spojů. Nutnou podmínkou je právě modernizace vozidlového parku. Tam, kde nasadíme nové vlaky, nám přibývají zákazníci. Typickým příkladem je linka Praha – Plzeň – Cheb, kde jezdí aktuálně nejmodernější dálkové vozy ve střední Evropě,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel ČD Michal Krapinec. „Jako podnikatelský subjekt nedostáváme na nákup vlaků prostředky ze státního rozpočtu. Financování si musíme zajistit sami na komerční bázi. Proto hledáme ty nejvýhodnější možnosti, jako jsou finanční zdroje od Eurofimy nebo právě emitované ESG bondy.“

Investice do obnovy vozů
České dráhy investují do obnovy své flotily dlouhodobě. S ohledem na možnosti krajů a Ministerstva dopravy objednat v rámci veřejné dopravy úplně nové vlaky probíhá výměna postupně. Nejnovější vozidla nyní jezdí v Plzeňském a Jihočeském kraji a další budou dodána do Olomouckého nebo Moravskoslezského kraje. Nové soupravy jsou ale ve výrobě i pro další regiony a také pro dálkové expresní linky. 
„Objednali jsme dalších více než 230 moderních jednotek a lokomotiv, to je dohromady zhruba 750 jednotlivých vozidel. Pro dálkové spoje pořizujeme soupravy ComfortJet, pro regiony další RegioPantery nebo motorové jednotky typu RegioShark. S některými kraji se už bavíme také o nasazení hybridních vlaků, které budou ještě šetrnější k životnímu prostředí,“ dodává k využití prostředků z emitovaných dluhopisů Michal Krapinec. 
ČD jako jedna z prvních velkých společností u nás využily možnost emise tzv. zelených dluhopisů. Ty reflektují skutečnost, že jsou aktivní v oblasti ESG (Enviromental, Social and Governance). „Investoři počítají s tím, že firma podniká trvale udržitelným způsobem, a díky tomu si můžeme půjčit za výhodnějších podmínek. Železniční doprava je ekologická a energeticky úsporná už ze své podstaty. Tento aspekt však hodláme dále rozvíjet a posouvat. Stejně tak jako všechny další aktivity v oblasti ESG, ať jde o rovnoprávnost různých společenských a sociálních skupin, nebo o péči o naše zaměstnance,“ doplnil Lukáš Svoboda, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro ekonomiku a nákup. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika