Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy obhájily pozici v Moravskoslezském kraji

České dráhy obhájily pozici v Moravskoslezském kraji

3.4.2023

České dráhy uhájily pozici v Moravskoslezském kraji, se kterým podepsaly novou desetiletou smlouvu na provoz vlaků. Regionu to přinese řadu novinek, z nichž budou těžit cestující. Dočkají se dalších moderních vlaků i přímých linek, přičemž nejzajímavější bude první nasazení elektrických vlaků doplněných o baterie v ČR. Podpis smlouvy je dobrou zprávou i pro zaměstnance ČD – znamená udržení tisícovky pracovních míst.

České dráhy obhájily pozici v Moravskoslezském kraji

Zástupci představenstva ČD a Moravskoslezského kraje v březnu podepsali nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji. „Smlouva na provozní soubor Ostravsko, který zahrnuje většinu tratí v kraji, začne platit letos v prosinci. Cestujícím se díky ní zvýší komfort cestování a konkurenceschopnost železnice oproti individuální osobní dopravě. Premiéru budou mít na českých kolejích v příštím roce například bateriové vlaky,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.
Součástí slavnostního podpisu byla ve stanici Ostrava střed prohlídka elektrické jednotky RegioPanter. Tu doplní do konce roku další čtyři tyto soupravy. Jezdit budou na trati mezi Bohumínem a Hranicemi na Moravě a také mezi Ostravou-Svinovem a Ostravou-Kunčicemi. „Jedná se o moderní bezbariérové elektrické vlaky s maximální rychlostí 160 km/h. Nabízejí prostorný klimatizovaný interiér, pohodlné sedačky, wi-fi připojení a cestující si v nich můžou nabít mobilní telefony a další drobnou elektroniku. Jednotky disponují i dostatkem prostoru pro osoby na invalidním vozíku, dětské kočárky nebo jízdní kola,“ popsal výhody člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Další jednotky příští rok
Dodávky vlaků budou pokračovat i v příštím roce, kdy dorazí další čtyři elektrické jednotky RegioPanter. V tomto případě půjde o soupravy, které mají být dle požadavku hejtmanství dovybaveny bateriemi. Moravskoslezský kraj využití alternativních pohonů a udržitelnou veřejnou dopravu intenzivně řeší, aktuálně již běží veřejná zakázka na dalších 15 vlaků v bateriovém režimu s dojezdem nejméně 80 kilometrů určených právě pro sever Moravy. Elektrické jednotky s bateriemi je možné nasadit na linky, které budou kombinovat elektrifikované i neelektrifikované tratě. Cestujícím tak odpadnou přestupy mezi elektrickou a motorovou soupravou a získají přímé spojení.
Celkem národní dopravce do nových souprav pro Moravskoslezský kraj investuje téměř 4 miliardy korun. Novým dopravním modelem bude dosaženo tzv. úspory z rozsahu, kdy předpokládané pořízení celkem 24 nových vozidel bude nahrazeno 46 vozidly provozního stáří 40 let a více, se kterými již dopravní model nepočítá, a navíc s důrazem na využití hybridních/ alternativních pohonů. Modernizace stávajících vozidel, včetně investic do instalace ETCS, pak přijde na 430 milionů korun. Hodnota desetiletého kontraktu činí 18 miliard korun.
Další posilou v rámci modernizace dopravy v Moravskoslezském kraji budou letos v červnu dvě nové třívozové elektrické jednotky RegioPanter, pořízené s podporou operačního programu OPD2. Objeví se na osobních vlacích mezi Opavou a Ostravou-Svinovem.
Nedávno modernizované motorové vozy řady 811 a přípojné vozy 012 v Moravskoslezském kraji i po nasazení nových vozidel na tratích v regionu zůstanou a postupně nahradí motorové vozy řady 810. Díky nové smlouvě z kolejí postupně zmizí i další starší vozidla jako elektrické lokomotivy řady 163 nebo jednotky 460.
 


Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika