Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024

ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech společně s ostatními lokomotivami Siemens Vectron, které má dopravce pronajaté od společností ELL a RSL.

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

Letošní rok je v historii Českých drah rekordní v objemu financí investovaných do nových vozidel a také v počtu vozidel, která dopravce nasadí do provozu. „Flotilu moderních vozidel rozšiřují také lokomotivy Siemens Vectron. Na konci roku jich budeme provozovat celkem jednašedesát. Většina je v nájmu od leasingových firem, ale letos poprvé uplatňujeme možnost pronajaté lokomotivy od leasingové firmy RSL odkoupit. Do našeho majetku tak přebíráme 10 lokomotiv této řady,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec.  
Díky Vectronům budou ČD včas připraveny na zavedení provozu pod dohledem ETCS na vybraných koridorových tratích a na zavedení rychlosti 200 km/h na tuzemské železnici. „Zároveň podstatně omladíme náš lokomotivní park a můžeme vyřadit lokomotivy řad 150.2 a 151 vyrobené v roce 1978. Nové lokomotivy zásadním způsobem zlepší pracovní podmínky pro naše strojvedoucí, díky moderní konstrukci a vybavení přispějí k vyšší bezpečnosti železničního provozu i k jeho větší spolehlivosti. K vyšší přesnosti vlaků a zkracování cestovních časů přispěje i velký výkon lokomotiv, který znamená vysokou dynamiku při rozjezdech,“ vyjmenovává přínos nových lokomotiv Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu.   

Zatím ve vlastnictví jedna
České dráhy dosud vlastnily jednu lokomotivu Siemens Vectron, která je upravená také pro zkušební jízdy na železničním okruhu u Velimi rychlostí více než 200 km/h. Deset lokomotiv mají v pronájmu od firmy ELL a celkem 50 Vectronů dopravci do konce roku pronajme leasingová společnost RSL. Z nich je nyní deset lokomotiv odkoupeno přímo do majetku Českých drah. Úplně první převzatou lokomotivou se stal stroj 193.566-7 dne 3. května 2024. Přebírání dalších bude pokračovat v příštích měsících. Dalších 50 lokomotiv Siemens Vectron v úpravě pro rychlost 230 km/h České dráhy přímo zakoupily u výrobce a jejich dodání je plánované od konce roku 2025. 
Lokomotivy Vectron jsou nejmodernější elektrické lokomotivy z produkce společnosti Siemens Mobility. České dráhy provozují stroje s maximální rychlostí 200 km/h a objednaly lokomotivy s rychlostí 230 km/h. Jejich výkon je 6 400 kW a jsou vybaveny pro provoz na napájecí soustavy 3 kV DC, 25 kV 50 Hz AC a 15 kV 16,7 Hz AC. Schváleny jsou nebo budou pro provoz v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rakousku, Německu a v Dánsku. Vybaveny jsou komunikační technologií GSM-R a evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS. České dráhy je využívají pro dopravu mezistátních i vnitrostátních expresů, například Berliner, Západní expres, Krušnohor, Metropolitan, Slovácký expres a nasadí je také na Ostravany a další vlaky. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Polovina vozidel ČD už je klimatizovaná Polovina vozidel ČD už je klimatizovaná

22.7.2024 - Už více než 1 600 osobních vozů nebo jednotlivých článků elektrických a motorových jednotek Českých drah je na počátku léta vybaveno klimatizací. Klimatizované vozy a jednotky aktuálně obsluhují nejfrekventovanější spoje na… »

Na Královéhradecku vyjede 40 nových jednotekNa Královéhradecku vyjede 40 nových jednotek

16.7.2024 - V Královéhradeckém kraji vyjede 40 zcela nových jednotek za čtyři miliardy korun. České dráhy mohly investovat do moderních vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní… »

Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám

12.7.2024 - České dráhy, které byly oficiálním dopravcem květnového mistrovství světa v ledním hokeji, zajistily během šampionátu přepravu týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika