Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / České dráhy chystají moderní vlaky pro PID

České dráhy chystají moderní vlaky pro PID

15.6.2023 – autor: PETR ŠŤÁHLAVSKÝ

Stále komplikovanější je pro řidiče příjezd autem do hlavního města. Prakticky všechny hlavní tahy bývají pravidelně ucpané a lidé postávají v kolonách až půl hodiny. Na železnici za stejnou dobu cestující dojedou do centra Prahy třeba z Říčan, Černošic, Úval, Čelákovic nebo z Kralup nad Vltavou. Proto stoupá obliba vlaků při dojíždění do metropole i dalších aglomerací. České dráhy na to reagují pořizováním nových vozidel.

České dráhy chystají moderní vlaky pro PID

Moderní příměstské vlaky jsou vybavené palubní sítí wi-fi a elektrickými zásuvkami 230 V, případně USB porty pro napájení notebooků a mobilních telefonů. Čas na cestě je tak možné využít pro vyřízení e-mailů, zhlédnutí filmů anebo přečtení novin a časopisů a knih. 

Vlaky pro PID už letos
Dlouhodobě rostoucí zájem o cestování v příměstské dopravě vyžaduje pořízení dalších vlaků. „Počet moderních souprav v Pražské integrované dopravě doplníme už letos o motorové jednotky RegioFox. Těch bude v regionu jezdit deset. V příštím roce nasadíme také 22 třívozových jednotek RegioPanter. Nové motoráky se objeví na lince S6 z Berouna a Nučic do stanice Praha-Smíchov,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. 
Význam a obliba vlaků na této lince podle něj v posledních letech podstatně vzrostly. Jezdí zde téměř třikrát více cestujících než před deseti lety. „Postupně jsme museli navyšovat počet spojů a jejich kapacitu. Původně stačily motoráky řady 810, které jsme nahradili RegioNovami a nyní zde nasadíme nová vozidla RegioFox. To podpoří další zájem o spoje linky S6 při dojíždění do Prahy i mezi obcemi ve Středočeském kraji,“ dodal náměstek.   
Elektrické vlaky RegioPanter dodá Škoda Group do Prahy a Středočeského kraje v roce 2024. „Nové vlaky nasadíme na linku S4/U4 Praha – Kralupy nad Vltavou – Ústí nad Labem. Mezi Prahou a Kralupami navýšíme kapacitu spojů ve špičce téměř o 50 %. Další linkou, kde nabídneme vyšší komfort, budou spěšné vlaky Čáslav – Praha. Ty dovezou obyvatele Kutnohorska do centra Prahy za hodinu, z Kolínska jim cesta potrvá přibližně tři čtvrtě hodiny a z Českého Brodu jen něco málo přes 20 minut. Zároveň se díky novým jednotkám uvolní část CityElefantů pro posílení ostatních linek PID,“ doplnil Jakub Goliáš, ředitel Oblastního centra obchodu Střed Českých drah, který má na starosti osobní vlaky v Praze a Středočeském kraji. 

Rychleji v kraji i v Praze 
Vlaky PID, tedy linky S, nabízejí rychlou cestu do Prahy. Kolem půl hodiny jedou do centra osobní vlaky z Říčan, Černošic, Úval, Čelákovic nebo z Kralup nad Vltavou. Spěšné vlaky a rychlíky zapojené do PID dorazí do centra Prahy za 30 až 40 minut z Peček, Mnichovic, Nymburka nebo z Berouna. Rychlé cestování nabízejí vlaky i přímo po Praze. Z Uhříněvsi na hlavní nádraží trvá cesta 20 minut, ze zastávky Praha-Zahradní Město 11 minut. Podobné atraktivní dojezdové časy platí i pro další linky S na území Prahy.  
 


Průměrné hodnocení (5 hlasů): 3.2

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika