Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD testují provoz pod dohledem ETCS

ČD testují provoz pod dohledem ETCS

12.8.2022 – autor: PETR SLONEK

ČD jezdí od dubna ve zkušebním provozu pod dohledem ETCS na trati Olomouc – Přerov – Břeclav. Jízdy osobních vlaků Českých drah pod dozorem jednotného evropského zabezpečovacího systému začaly s celkem třiceti strojvedoucími a využity při nich jsou lokomotivy řady 362.

ČD testují provoz pod dohledem ETCS

V druhé polovině roku se zkušební provoz pod dohledem ETCS rozšíří na další tratě v Česku, a proto pokračuje zaškolení strojvedoucích a zvyšuje se zároveň i počet vozidel, která jsou vybavená mobilní částí ETCS. 
„Bezpečnost železniční dopravy je pro nás jednoznačnou prioritou a zavádění moderního vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS je součástí našich plánů na její prohloubení,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. „Nyní máme smluvně zajištěnu montáž palubních jednotek ETCS na více než 400 současných vozidel a závazně jsme objednali 246 nových vozidel, která budou mít instalované ETCS už z výroby. Aktivně se tak připravujeme na výhradní provoz pod dohledem ETCS na vybraných koridorech od 1. ledna 2025,“ zdůraznil Michal Krapinec.

Školení dalších strojvůdců
Na provoz pod dohledem ETCS se nyní připravují také strojvedoucí v dalších regionech České republiky. Ve výcviku jim pomáhají instruktoři v Olomouci, v Brně, Plzni a v Praze. 
Filozofie jízdy pod dohledem ETCS je poněkud odlišná od dosavadních zabezpečovacích systémů. Proto je velmi důležitá příprava a získání zkušeností s provozem pod dozorem nového zabezpečovacího systému. Ten v určitých módech kontroluje jízdu strojvedoucího a předává mu informace o maximální povolené rychlosti, o bodu, kde dochází k této změně, a o brzdné vzdálenosti. 
Díky ETCS má strojvedoucí před sebou na monitoru přehledně zobrazené maximální rychlosti pro část trati před vlakem, brzdné křivky, zobrazení blížící se cílové rychlosti, například její snížení. 
Strojvedoucí musí přizpůsobit způsob jízdy a rychlost tak, aby splnil parametry nastavené počítačem zabezpečovacího zařízení, tedy aby například nepřekročil brzdnou křivku. Ta udává, jakým způsobem musí snižovat rychlost, aby bezpečně zastavil nebo zpomalil ke stanovenému bodu, zpravidla k návěstidlu zakazujícímu další jízdu či k omezení rychlosti. V případě, že by strojvedoucí na snížení rychlosti adekvátně nereagoval, pak zabezpečovací systém automaticky zasáhne nouzovým brzděním. 

Využity stroje řady 362
České dráhy pod dohledem jezdí od 19. dubna 2022 v úseku Olomouc – Přerov – Břeclav. Týká se to všech osobních spojů. Využity jsou elektrické lokomotivy řady řad 362.017-6, 362.165-3, 362.033-3, 362.056-4, 362.064-8, 362.027-5, 362.070-5, 362.080-4, 362.082-0, 362.087-9, 362.162-0, 362.023-4  a 362.128-1.
Aktuálně je vyškoleno 30 strojvedoucích v Olomouci a sedm instruktorů v Olomouci, Brně, Plzni a Praze. Předpokládá se, že v další etapě provozu pod dohledem ETCS pojede stroj řady 362 v trase Olomouc – Uničov. 
Samotní strojvedoucí za velkou výhodu považují přehledné zobrazení plánovací oblasti, brzd­né křivky a zobrazení blížící se cílové rychlosti. Negativní vlastností z hlediska obsluhy vozidla potom je nutná periodická obsluha tlačítka bdělosti.
ETCS (European Train Control System) je jednotný evropský vlakový zabezpečovací systém. Jeho cílem je odstranit různé národní systémy, umožnit interoperabilní provoz lokomotiv napříč Evropou, zvýšit rychlost vlaků, propustnost tratí a zvýšit bezpečnost železničního provozu. Skládá se ze dvou základních částí. Traťová část je součástí železničních tratí a zajišťuje přenos informací k vlakům. Mobilní část je instalovaná na drážních vozidlech, přijímá informace z traťové části a předává je strojvedoucímu, případně automaticky zasáhne a vlak zastaví. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

České dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxůČeské dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxů

3.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

Bardotky všech barev se setkaly v LužnéBardotky všech barev se setkaly v Lužné

20.11.2023 - I přes nepříliš vlídné počasí zamířily o víkendu 7. a 8. října stovky příznivců ladných tvarů do Lužné u Rakovníka. Měli dobrý důvod, do ČD Muzea totiž zamířili ti nejzajímavější dochovaní zástupci lokomotivních… »

Zájem o přepravy kol ve vlacích trváZájem o přepravy kol ve vlacích trvá

16.11.2023 - České dráhy hlásí trvalý zájem o přepravu jízdních kol ve svých spojích. V současnosti přepravují zhruba stejný počet cyklistů jako před pandemií COVID-19. Ročně se jedná o zhruba tři čtvrtě milionu zákazníků. Dopravce… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika