Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD předaly nové Pantery pro Vysočinu

ČD předaly nové Pantery pro Vysočinu

7.7.2023 – autor: PETR SLONEK

Park vozidel Českých drah se rozšířil o dvě nové dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter. Ty už od začátku května jezdí na Vysočině a v průběhu června je dopravce oficiálně předal do provozu na tratích v tomto regionu. Zároveň se vlaky při prezentačních jízdách představily odborné i široké veřejnosti. Další čtyři RegioPantery zamíří do regionu během léta.

ČD předaly nové Pantery pro Vysočinu

Jednotka RegioPanter řady 650.2, vyráběná v závodě Škoda Group, má kapacitu 140 míst a nabízí moderní a komfortní cestování v regionální dopravě. Konstruovány jsou pro rychlost až 160 km/h. Jejich slavnostní předání se uskutečnilo za účasti zástupců Českých drah, Kraje Vysočina a ministra dopravy Martina Kupky. 
První dvě dvouvozové elektrické jednotky RegioPanter vyjely na tratě Vysočiny na začátku května. Cestující se s nimi svezou na trati č. 250 mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou, a také na trati č. 225 Havlíčkův Brod– Jihlava / Jihlava město. Další čtyři jednotky by měly na Vysočinu dorazit během letních měsíců a kromě zmíněných linek obslouží i spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem.  

Revoluce v cestování
Vysočinu čeká podle člena představenstva a náměstka generálního ředitele ČD Jiřího Ješety revoluce v cestování vlakem. „RegioPantery nabízejí vše, co od moderního cestování zákazníci očekávají. Jsou nízko-podlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Cestující ocení i ergonomicky tvarované sedačky s dostatkem místa pro nohy, klimatizaci a moderní audiovizuální informač-ní systém. Tyto komfortní vlaky zároveň slouží jako mobilní kancelář. Díky wifi, elektrickým zásuvkám, USB portům nebo sklopným a rozkládacím stolkům lze čas na cestě využít například k práci, studiu, nebo třeba sledování filmů,“ řekl Ješeta. 
Ve vlaku nechybí zásuvky na dobíjení baterií elektrických invalidních vozíků nebo elektrokol. Samozřejmostí je prostor pro umístění kočárků nebo jízdních kol. Vybaveny jsou evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS a komunikačním systémem GSM-R.
„Nasazení nových elektrických jednotek na regionálních tratích v Kraji Vysočina je faktickým naplněním desetileté smlouvy, kterou kraj s Českými drahami uzavřel v roce 2019. Železniční přepravu využije v našem regionu ročně více než deset milionů cestujících. Naším cílem je zvyšovat nabízený přepravní komfort bez ohledu na to, jak dlouhou cestu lidé vlakem absolvují,“ zdůraznil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.
České dráhy v rámci smlouvy s Krajem Vysočina investují do nákupu nových vozidel a zvýšení komfortu cestování přes 1,5 miliardy korun. Kromě zmíněných RegioPanterů brzy vyjedou na tratě Vysočiny nové motorové jednotky RegioFox od společnosti PESA Bydgoszcz. Vlaky budou poháněny motory Rolls-Royce, které kromě nafty dokážou jezdit i na biopalivo HVO. Po dodání těchto jednotek budou všechny elektrické a více než 85 procent motorových vlaků v Kraji Vysočina vyměněny za moderní soupravy (Regio-Panter, RegioFox, RegioSpider).

Jak ČD investují
Do roku 2032 plánují České dráhy investovat do nových vozidel celkem více než 164 miliard korun. Objed-naly zatím 110 elektrických jednotek RegioPanter, 76 motorových jednotek RegioFox, 20 devítivozových expresních souprav ComfortJet a 50 elektrických lokomotiv Siemens Vec­tron pro rychlost 230 km/h. Vy-psány byly také soutěže na dodávku dalších až 47 elektrických jednotek pro regionální dopravu, 15 jednotek napájených z trakčního vedení a baterií pro Moravskoslezský kraj, 90 elektrických jednotek pro pražskou aglomeraci a 60 jednotek pro vnitrostátní rychlíkové linky, konstruovaných na rychlost až 200 km/h.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 1

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika