Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024

České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav – Šakvice). O provozovateli vlaků Moravia na příštích deset let rozhodli krajští radní letos 6. března. Nedávno zástupci úřadu s ČD podepsali smlouvu.

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

České dráhy tak navážou na své dosavadní působení v regionu. „O veřejnou zakázku projevili zájem tři dopravci, přičemž nejnižší cenu nabídly právě České dráhy. Provozované jednotky ujedou zhruba 4, 5 mil. vlakových kilometrů ročně. Cena za jeden kilometr jízdy jednou jednotkou vychází na 44,60 Kč. Oproti původním předpokladům tak Jihomoravský kraj výrazně ušetří,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jiří Crha, který za kraj smlouvu ve čtvrtek 16. května podepsal.
České dráhy, které v nabídkovém řízení uspěly proti RegioJetu a Arrivě, na sebe berou roli dopravce, což znamená, že zajistí provoz jednotek podle krajem nastaveného jízdního řádu.
„Těší nás další vítězství v takto velké a specifické soutěži a rádi zajistíme provoz elektrických vlaků Moravia i v dalších deseti letech. Smlouva na provoz jihomoravských příměstských vlaků z naší strany počítá zejména se strojvedoucími a dispečery, ale zajistíme také další služby související například s plánováním jízdního řádu, zásobením jednotek vodou, čištěním vlaků, navazující údržbou nebo náhradní dopravou, a to přesně tak, jak požaduje Jihomoravský kraj,“ uvedl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Bez vlakového doprovodu
„Zároveň ale tento kontrakt pro nás představuje úplně novou výzvu na železnici v České republice, protože u nás poprvé budou tak dlouhé a kapacitní vlaky na frekventovaných tratích operované zcela bez vlakového doprovodu. Znamená to nastavit řadu nových pravidel pro zajištění bezpečnosti a informovanosti cestujících a zároveň se postarat o stovky současných zaměstnanců, kteří o cestující ve vlacích a na stanicích dosud pečovali. Všem chceme pomoci novou náročnou situaci vyřešit a připravujeme pro každého z nich nabídku nového uplatnění na jiných vlacích ČD mimo Moravie nebo v jiných nedostatkových profesí ve společnosti, například jako strojvedoucí nebo opraváři kolejových vozidel. I proto jsme připravili pro tyto zaměstnance speciální rekvalifikační kurzy a také nabídku volných míst v regionu v rámci Skupiny ČD. V krajním případě vypomůžeme našim zkušeným a kvalifikovaným pracovníkům s hledáním nového zaměstnání mimo České dráhy,“ řekl u příležitosti podpisu smlouvy náměstek Ješeta.
Opravy, údržbu a čištění jednotek Moravia bude zajišťovat v rámci full servisu jejich výrobce Škoda Transportation, smlouvu se společností má kraj na 30 let. 
Celkem 37 elektrických jednotek Moravia pořídil Jihomoravský kraj za 6,5 miliardy Kč. Šest jednotek je dvouvozových, 31 čtyřvozových. V provozu jsou všechny od loňského léta. Na páteřních linkách IDS JMK převezou 10 milionů cestujících ročně. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Na Královéhradecku vyjede 40 nových jednotekNa Královéhradecku vyjede 40 nových jednotek

16.7.2024 - V Královéhradeckém kraji vyjede 40 zcela nových jednotek za čtyři miliardy korun. České dráhy mohly investovat do moderních vlaků jen díky podpoře Královéhradeckého kraje a uzavření dlouhodobé smlouvy na zajištění dopravní… »

Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám Vlaky ČD během MS v hokeji dopravily desítky tisíc fanoušků k arénám

12.7.2024 - České dráhy, které byly oficiálním dopravcem květnového mistrovství světa v ledním hokeji, zajistily během šampionátu přepravu týmů, rozhodčích, organizátorů i fanoušků mezi místy konání zápasů v Praze a v Ostravě.… »

České dráhy objednaly první bateriové vlakyČeské dráhy objednaly první bateriové vlaky

8.7.2024 - České dráhy a tuzemská společnost Škoda Group uzavřely kontrakt na dodání nových duálních elektricko-bateriových jednotek určených pro českou železnici. Patnáct nových vlaků z této objednávky se objeví na tratích… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika