Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

5.4.2017 – autor: JOSEF HOLEK

Deset nových motorových jednotek brzy dorazí na tratě v blízkém okolí Prahy a ve středních Čechách. Moderní vozy, které budou disponovat klimatizací a sto dvaceti místy k sezení, mají obsluhovat především linku z pražského Masarykova nádraží do Kladna, včetně části přímých spojů z metropole do Kralup nad Vltavou nebo Rakovníku. Po plánované rekonstrukci trati č. 120 se jednotky dále přesunou na jiné tratě Středočeského kraje. Nákup již odsouhlasila Dozorčí rada ČD.

ČD nakoupí nové motoráky pro Kladno

„Příměstská doprava, která kombinuje výhody regionální a městské hromadné dopravy, se velmi dynamicky rozvíjí v celé Evropě. V okolí velkých aglomerací nám ve vlacích rychle přibývají cestující, a tato linka není výjimkou. Je to dáno především stavem silniční dopravy v metropoli, omezením parkování v některých lokalitách Prahy, ale také vznikem nového logistického centra v Dobrovízi,“ vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel ČD Pavel Krtek.

Z parkoviště do centra

Národní dopravce ve spolupráci s Hostivicí vytvořil nedaleko zdejšího nádraží zpevněnou odstavnou plochu, kde mohou řidiči nechat svá auta a do centra metropole vyrazit vlaky Českých drah. „Bohužel stav železniční infrastruktury neumožňuje další zahuštění spojů,“ připomněl Pavel Krtek. Trať do Kladna je totiž jednokolejná a její kapacita je už nyní prakticky vyčerpána. Například v ranní špičce jedou směrem do Prahy čtyři vlaky za hodinu. Další se mezi ně už nevejdou. „Proto potřebujeme moderní jednotky s vyšší kapacitou, abychom zákazníkům dopřáli lepší kulturu cestování. A protože se záměrem souhlasí i vedení Středočeského kraje, jež chce ve spolupráci s ČD dál pokračovat, udělila Dozorčí rada předchozí souhlas,“ uvedl Milan Feranec, předseda rady. Po uskutečnění chystané modernizace kladenské trati budou motorové jednotky nasazeny na jiné výkony v rámci kraje.

Nová vozidla na trati částečně nahradí starší motorové vozy řady 810, respektive 814 Regionova. České dráhy se chystají v nejbližší době vyhlásit nadlimitní veřejnou zakázku podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jejímž předmětem bude nákup deseti nízkopodlažních motorových jednotek. Ty kromě jiného umožní i pohodlnou přepravu imobilních cestujících. „Rádi bychom, aby se první nové jednotky objevily mezi Prahou a Kladnem už v průběhu roku 2019,“ uzavřel předseda představenstva ČD Pavel Krtek. Celá zakázka vyjde na několik stovek milionů korun.

Zatím poslední velkou investicí Českých drah v případě motorových jednotek bylo pořízení 33 Stadlerů a v roce 2011 dvoumiliardový kontrakt na nákup celkem jednatřiceti vlaků od polského výrobce Pesa Bydgoszcz. Jedná se o moderní vozidla v tuzemsku provozovaná pod názvem RegioShark. 


Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5

Další články této rubriky

ČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz MoraviíČD podepsaly smlouvu s krajem na provoz Moravií

21.6.2024 - České dráhy budou i nadále zajišťovat provoz na regionálních linkách S2 (Křenovice – Brno – Letovice) a S3 (Hustopeče/Židlochovice – Brno – Tišnov – Křižanov) a dále na linkách S9 (Břeclav – Hodonín) a S51 (Břeclav –… »

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika