Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

29.5.2017 – autor: JOSEF HOLEK foto: MARTIN ŠVANCAR

Milovníci historie si opět nenechali ujít zahájení letošní sezony v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka. O prvním parním víkendu, který se odehrál 13. a 14. května, sem navíc zavítala zvláštní návštěva ze slovenského Popradu – parní lokomotiva Papoušek 477.013.

ČD Muzeum v Lužné zahájilo další sezonu

Unikátní Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka o druhém květnovém víkendu otevřelo své brány tradiční akcí První parní víkend. Dvoudenní program navštívily více než dvě tisícovky lidí nejen z Čech, ale i z Německa. Sobotnímu otevření předcházel páteční příjezd protokolárního vlaku z pražského Masarykova nádraží, kterému vévodila lokomotiva T478.1008.

Pátek patřil oficialitám spojeným s příjezdem protokolárního vlaku se všemi, kteří se nějakým způsobem zasadili o rozvoj železnice. Ve vlaku či přímo na místě nechyběli ani zástupci managementu Českých drah. „Vidíme, že železnice má budoucnost, neboť existuje určitý trend zájmu cestujících o tuto dopravu. Jen naše společnost za minulý rok přepravila přes sto sedmdesát milionů lidí. Máme tedy společenskou zodpovědnost,“ řekl přítomným hostům generální ředitel a předseda představenstva ČD Pavel Krtek. „I v budoucnu budeme pokračovat v nostalgických jízdách a udržování tradice a odkazu,“ dodal. Také souprava „protokoláru“ se nesla v duchu retro, neboť ji tvořily bautzenské renovované vozy řad Aa, ABa, B nebo BDs. Ty dopravce zařazuje například na spoj Retro Ostravan.

Akce ve znamení Papoušků

Víkend už ale patřil jen návštěvníkům z řad veřejnosti. Dopravce pro ně připravil bohatý doprovodný program. Stovky lidí přijely z pražské „Masaryčky“ speciálně vypravenými vlaky, v jejichž čele se pyšnila parní lokomotiva 354.195 či dvojice Papoušků 477.043 s popradskou kolegyní 477.013. Slovenští kolegové s Papouškem pak v neděli do metropole odvezli odpolední speciál a pokračovali na východ.  „Ranní nedělní spojení měla ještě spolu s Všudybylkou zajistit parnička 464.008, bohužel se po cestě do Prahy porouchala,“ upřesnil Miloslav Kothera, vrchní přednosta luženského Depa historických vozidel (DHV). Všudybylka byla i v čele výletních vlaků z Lužné do nedalekého Stochova, český Papoušek se v depu blýskl novým modrým nátěrem. Nově se v muzeu představily rovněž stroje 749.250, 180.001 a 181.001.

Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel, která po dlouhých letech ve službě dělají nyní radost železničním nadšencům zájemcům o historii dopravy.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika