Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Brněnský ČD Lounge připomíná Jiřího Boudu

Brněnský ČD Lounge připomíná Jiřího Boudu

5.1.2017 – autor: MARTIN HARÁK

Českému grafikovi a železničnímu dokumentaristovi Jiřímu Boudovi se České dráhy rozhodly věnovat na brněnském hlavním nádraží první zmodernizovanou VIP čekárnu ČD Lounge. Zákazníci si mohou prohlédnout nejen originální ukázky z mistrova díla, ale i ocenit komfort v podobě nabíjecích panelů pro mobilní telefony, tablety nebo notebooky.

Brněnský ČD Lounge připomíná Jiřího Boudu

České dráhy otevřely síť VIP čekáren ČD Lounge už před jedenácti lety. V nich si mohou cestující před jízdou odpočinout nebo se občerstvit. Dříve byly tyto salonky primárně určeny cestujícím rychlovlaků Pendolino, později se brány čekáren otevřely i cestujícím 1. třídy a dalších vlaků vyšší kvality. Oddělené a moderní prostory nabízejí zákazníkům klid, ale i bezplatný přístup k internetu, dětský koutek, elektrické zásuvky, toalety a někde i přebalovací pulty pro malé děti. Všechny ČD Lounge jsou navíc klimatizované, samozřejmostí jsou monitory s časy odjezdů, denní tisk, informační servis a pravidelný či stálý dozor zaměstnanců Českých drah.

S rozšiřující se klientelou se národní dopravce rozhodl změnit ve svých čekárnách ČD Lounge design celého prostoru. „Vybrali jsme proto osobnosti spjaté s železnicí nebo regionem. Grafik a ilustrátor Jiří Bouda, kterému patří prostor pro cestující v Brně, byl předsedou Skupiny pro studium a dokumentaci železniční historie a významným způsobem se podílel na spolupráci právě s Technickým muzeem v Brně,“ vysvětlil krok Českých drah člen představenstva ČD zodpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán a dodal, že je to rok, co tento významný fanoušek železnice zemřel. Upozornil, že brzy projdou podobnou renovací čekárny ČD Lounge v Praze a Pardubicích, které budou zasvěceny Nicholasi Wintonovi, respektive Janovi Pernerovi.

Součástí otevření znovuzrozené čekárny ČD Lounge v Brně byl i křest knihy o životě a díle Jiřího Boudy, která vychází díky nakladatelství Nadatur a řadě sponzorů, mezi nimiž nechybějí ani České dráhy. Její recenzi najdete na straně 16. Ve čtvrtek 24. listopadu na slavnostní akt na brněnském hlavním nádraží dorazil i grafikův syn Martin s chotí, autor knihy Ludvík Losos a ředitelka nakladatelství Nadatur Lenka Patrasová. „Při přípravě knihy o mém tátovi jsem si naplno uvědomil, jak ho železná dráha bavila už od útlého dětství. Tatínek byl skromný člověk, který si nepotrpěl na okázalost a na ovace nebyl zvyklý. A tak by se možná při otevření ČD Lounge jen zlehka pro sebe pousmál. Za celou rodinu jsem ale velmi vděčný, že malý kousek tátova díla v podobě devíti litografií je k dispozici i široké veřejnosti v železničním prostředí, které miloval nade vše,“ řekl Martin Bouda, který je sám litografem a s otcem v dospělém věku spolupracoval.

Autor knihy, historik a dlouholetý grafikův přítel, Ludvík Losos připomněl, že Bouda  dokumentoval dění na železnici. Specializoval se na železniční infrastrukturu, oslovovaly jej lokomotivy, ale i nádraží a zastávky. Jeho fotodokumentace je dnes uložena v Národním technickém muzeu. Ředitelka Nadaturu Lenka Patrasová o Jiřím Boudovi doplnila, že kniha byla díky podpoře rodiny připravena v rekordní době. „Největším oříškem byl výběr z tisíců nádherných mistrových děl, kdy jsme byli omezeni počtem stran. I přesto jsme padesát stran ještě přidávali a myslím, že to stojí za to,“ dodala Lenka Patrasová.¨


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 2.5

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika