Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Brněnsko vítá RegioPantery

Brněnsko vítá RegioPantery

26.6.2014 – autor: MARTIN HARÁK

V pátek 20. června předal generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz k užívání hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi první jednotku RegioPanter. Tento krok je vyvrcholením loňské smlouvy se společností Škoda Vagonka na dodávku sedmi dvousystémových jednotek právě pro tuto oblast republiky.

Brněnsko vítá RegioPantery

Sérii nových RegioPanterů nasadí České dráhy do provozu na integ­rované regionální lince S2 Křenovice – Brno – Letovice – Březová nad Svitavou. První souprava vyjela ještě před prázdninami, zbývajících šest jednotek – jedna dvouvozová a k tomu pět třívozových – bude nasazeno ihned po jejich dodání v průběhu letošního roku. Generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz na slavnostním předání první jednotky na brněnském hlavním nádraží zdůraznil, že Jihomoravský kraj patří po Praze a Středočeském kraji k regionům s největším objemem vlakové dopravy.

Nákup zaplatily kompletně ČD

„Na jižní Moravu postupně mířila modernizovaná vozidla, ale vzhledem k potřebě zvýšení komfortu, zpříjemnění cestování imobilním cestujícím nebo maminkám s kočárky, je potřeba na nejvytíženějších linkách nasadit opravdu nové a nízkopodlažní vlaky. V Jihomoravském kraji jsme bohužel nemohli využít, na rozdíl od ostatních krajů, evropské prostředky, a tak nákup sedmi souprav RegioPanter za necelou miliardu korun uhradily České dráhy v plné výši. Pro tento účel jsme nechali vyrobit vylepšené jednotky RegioPanter, které nabídnou vyšší počet míst pro cyklisty. Dvouvozové vlaky poskytnou čtrnáct a třívozové dvaadvacet míst pro kola, jejichž přeprava je v tomto regionu velmi populární,“ informoval Kurucz.

Člen představenstva Českých drah Michal Štěpán doplnil, že nové RegioPantery částečně nahradí čtyřicet let staré „pantografové“ jednotky řady 560. „Přejeme si, aby RegioPantery přilákaly další cestující. V praxi to bude znamenat, že víkendové spoje budou na lince S2 ze 70 procent vedeny ještě letos novými vlaky. V pracovních dnech plánujeme vzhledem k pravidelné frekvenci některé vlaky zdvojovat, přesto podíl nových moderních vozidel na trase z Křenovic přes Brno do Letovic dosáhne až 45 procent vlaků,“ vysvětlil Michal Štěpán.

Po prvních jízdách přijdou další

První dvouvozová jednotka RegioPanter najela v pondělí 23. června do běžného provozu po páteční premiéře a následující sobotě, kdy zajišťovala zvláštní jízdy na Dni otevřených dveří v Depu kolejových vozidel v Brně-Maloměřicích. Do konce června se naplánovalo nasazení tohoto vlaku na ranních spojích v pracovních dnech z Křenovic, resp. Rájce-Jestřebí do Brna. Odpoledne zajede na­opak dvakrát z Brna do Blanska a zpět. Po dodání druhé dvouvozové jednotky a jejím spojení s touto první soupravou budou nové vlaky jezdit ráno z Březové nad Svitavou do Brna, odpoledne z Brna do Sokolnic-Telnice či Křenovic a také do Skalice nad Svitavou a Letovic.

Během letních prázdnin dodá ostravská Škoda Vagonka již i první třívozové jednotky, které posílí flotilu moderních vlaků na této integrované lince. „Poslední třívozová jednotka, která bude uvedena do provozu během podzimu, se předtím ještě představí na renomovaném mezinárodním veletrhu železniční techniky InnoTrans v Berlíně,“ doplnil Michal Štěpán. 


Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.43

Fotogalerie

Další články této rubriky

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

V Chebu vyroste moderní opravárenská halaV Chebu vyroste moderní opravárenská hala

6.6.2024 - Zázemí pro údržbu a servis vozidel Českých drah se v dohledné době rozroste o novou opravárenskou halu ve Středisku údržby v Chebu. V moderním objektu se ČD postarají o dálkové jednotky InterJet i regionální vlaky RegioPanter a… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika