Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

20.11.2023 – autor: VÍT ČEPICKÝ

I přes nepříliš vlídné počasí zamířily o víkendu 7. a 8. října stovky příznivců ladných tvarů do Lužné u Rakovníka. Měli dobrý důvod, do ČD Muzea totiž zamířili ti nejzajímavější dochovaní zástupci lokomotivních řad T 478.1 a T 478.2 – tedy oblíbených Bardotek. Místní točna díky tomu hrála nejen reprodukovanou hudbou, ale i barvami jednotlivých strojů Českých drah i soukromníků, kterých se sjelo téměř dvacet.

Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

Pro mnohé návštěvníky navíc nezačal program složitým hledáním parkovacího místa v Lužné, ale rovnou nástupem do speciálních vlaků tažených právě Bardotkami, jež se v obou dnech vydaly s dobovými soupravami ráno z Mostu a hlavního města do Lužné, aby se odpoledne po skončení programu vrátily zpět. Ze samotné Lužné pak vyjížděly na řadu speciálních jízd do Rakovníka, Řevničova a na patrně nejatraktivnější trasu do Kolešovic. Program samozřejmě probíhal i kolem točny ČD Muzea, v sobotu i neděli se jednotlivé lokomotivy dvakrát představily v komentovaném defilé.

Prototypová i celočervená
Chybět za České dráhy pochopitelně nemohly jak prototypová T 478.1001, slušivě modrá 1002, tak ale třeba také vršovická T 478.1008 nebo celočervená T 478.1148. Zajímavými stroji i barevnými kombinacemi se pochlubili i mnozí soukromí provozovatelé či soukromníci.
Zaslouženou pozornost budila například T 478.1039 od společnosti AŽD, rudá T 478.1201 Železničného múzea Slovenské republiky nebo T 478.2073 Východočeské dráhy. Uznání ale samozřejmě patří i všem ostatním, kteří neváhali potěšit příznivce železnice představením své pečlivé starostlivosti o letité, avšak půvabné a stále výkonné stroje.
Poslední akcí, která pak pro letošní rok uzavřela brány ČD Muzea, byl Parní víkend 28. a 29. října. Do čel zvláštních vlaků směr Řevničov a Rakovník se tentokrát postavily Čtyřkolák (434.2186), Všudybylka (354.195), Heligon (414.096) a EP 1000 (525.101). Příznivci železniční nostalgie však smutnit nemusí, již se kvapem blíží letošní mikulášské jízdy. 
 


Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3

Další články této rubriky

ČD udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledemČeské dráhy udržely rating Baa2 v investičním pásmu se stabilním výhledem

17.6.2024 - Mezinárodní ratingová agentura Moody‘s potvrdila rating Českých drah, a to na úrovni Baa2 v investičním pásmu, se stabilním výhledem. Renomovaná firma ocenila především silné postavení společnosti na tuzemském železničním trhu… »

ČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliardČD investují do rozvoje servisu přes 12 miliard

13.6.2024 - Největší tuzemský železniční dopravce České dráhy plánuje do roku 2031 investovat do rozvoje servisního zázemí přes 12 miliard korun. Více než šest miliard Kč poputuje do nových opravárenských hal a do jejich kompletních… »

České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron České dráhy kupují deset lokomotiv Vectron

10.6.2024 - ČD se rozhodly od leasingové společnosti RSL koupit deset lokomotiv Siemens Vectron. Dosud pronajaté lokomotivy budou v průběhu letošního roku postupně přebírat do svého majetku. V provozu se objeví na všech obvyklých výkonech… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika