Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Hlavní zprávy / Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

20.11.2023 – autor: VÍT ČEPICKÝ

I přes nepříliš vlídné počasí zamířily o víkendu 7. a 8. října stovky příznivců ladných tvarů do Lužné u Rakovníka. Měli dobrý důvod, do ČD Muzea totiž zamířili ti nejzajímavější dochovaní zástupci lokomotivních řad T 478.1 a T 478.2 – tedy oblíbených Bardotek. Místní točna díky tomu hrála nejen reprodukovanou hudbou, ale i barvami jednotlivých strojů Českých drah i soukromníků, kterých se sjelo téměř dvacet.

Bardotky všech barev se setkaly v Lužné

Pro mnohé návštěvníky navíc nezačal program složitým hledáním parkovacího místa v Lužné, ale rovnou nástupem do speciálních vlaků tažených právě Bardotkami, jež se v obou dnech vydaly s dobovými soupravami ráno z Mostu a hlavního města do Lužné, aby se odpoledne po skončení programu vrátily zpět. Ze samotné Lužné pak vyjížděly na řadu speciálních jízd do Rakovníka, Řevničova a na patrně nejatraktivnější trasu do Kolešovic. Program samozřejmě probíhal i kolem točny ČD Muzea, v sobotu i neděli se jednotlivé lokomotivy dvakrát představily v komentovaném defilé.

Prototypová i celočervená
Chybět za České dráhy pochopitelně nemohly jak prototypová T 478.1001, slušivě modrá 1002, tak ale třeba také vršovická T 478.1008 nebo celočervená T 478.1148. Zajímavými stroji i barevnými kombinacemi se pochlubili i mnozí soukromí provozovatelé či soukromníci.
Zaslouženou pozornost budila například T 478.1039 od společnosti AŽD, rudá T 478.1201 Železničného múzea Slovenské republiky nebo T 478.2073 Východočeské dráhy. Uznání ale samozřejmě patří i všem ostatním, kteří neváhali potěšit příznivce železnice představením své pečlivé starostlivosti o letité, avšak půvabné a stále výkonné stroje.
Poslední akcí, která pak pro letošní rok uzavřela brány ČD Muzea, byl Parní víkend 28. a 29. října. Do čel zvláštních vlaků směr Řevničov a Rakovník se tentokrát postavily Čtyřkolák (434.2186), Všudybylka (354.195), Heligon (414.096) a EP 1000 (525.101). Příznivci železniční nostalgie však smutnit nemusí, již se kvapem blíží letošní mikulášské jízdy. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Prahu s Baltem spojí nová linka Prahu s Baltem spojí nová linka

7.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

České dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxůČeské dráhy objednaly dalších 30 RegioFoxů

3.12.2023 - České dráhy a Ministerstvo dopravy ČR s ročním předstihem uzavřely desetiletou smlouvu na zajištění veřejných služeb v přepravě cestujících veřejnou dopravou na lince Ex 32 Praha – Pardubice – Lichkov státní hranice (–… »

Zájem o přepravy kol ve vlacích trváZájem o přepravy kol ve vlacích trvá

16.11.2023 - České dráhy hlásí trvalý zájem o přepravu jízdních kol ve svých spojích. V současnosti přepravují zhruba stejný počet cyklistů jako před pandemií COVID-19. Ročně se jedná o zhruba tři čtvrtě milionu zákazníků. Dopravce… »

 

Všechny články rubriky Hlavní zprávy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika