Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Seznam článků

Seznam článků

Literát na trati bere poezii jako katalyzátorLiterát na trati bere poezii jako katalyzátor

12.12.2014 - Už pět let jezdí jako strojvedoucí nákladních vlaků ČD Cargo. Současně je ale i pedagogem mládeže a básníkem, v minulosti si vyzkoušel i práci školníka, údržbáře v obuvnickém družstvu nebo mechanika telekomunikačních zařízení. To vše je píšící železničář Zdeněk Herzig z Brna. Jeden z jeho posledních příspěvků vyšel v almanachu Literáti na trati. »

Strojvedoucí Pendolina zabránil jisté srážce na přejezduStrojvedoucí Pendolina zabránil jisté srážce na přejezdu

27.11.2014 - Jan Černý z pražského Depa kolejových vozidel asi nezapomene na letošní 23. duben. V ten den vezl vlak SC 505 Pendolino z Prahy do Ostravy. Cesta probíhala bez komplikací až za Hranice nad Moravou, kde při výjezdu z levého oblouku před zastávkou Polom uviděl na přejezdu chráněném závorami stát v první traťové koleji osobní automobil Honda. K nehodě a ztrátě lidského života nedošlo jen díky jeho obrovské duchapřítomnosti a hlavně rychlé reakci. Za tento čin byl proto oceněn ke Dni železnice. »

Irena Pospíšilová odešla, ale vzpomínky s námi zůstávajíIrena Pospíšilová odešla, ale vzpomínky s námi zůstávají

13.11.2014 - Prakticky celý svůj profesní život zasvětila železničním periodikům. Od ledna 1994 až do roku 2009 (s půlroční přestávkou ve druhé polovině 90. let) stála Irena Pospíšilová v čele Železničáře jako jeho šéfredaktorka. Na první pohled nepřístupná, ve skutečnosti však velmi empatická a vždy profesionální. I ve chvílích, kdy bojovala se zákeřnou chorobou, stále pracovala na dalších číslech Cargováka, jehož tvorba byla jejím posledním angažmá. »

Srdce strojvedoucího tepe pro nostalgické jízdy s párouSrdce strojvedoucího tepe pro nostalgické jízdy s párou

30.10.2014 - Sympatický třicátník Tomáš Hříbek pochází ze železničářské rodiny z Opavy. Velký vliv na něj měl táta, který pracoval jako průvodčí nákladních vlaků, a dva strýcové – vlakvedoucí a strojvedoucí na vlacích v okolí rodné Opavy. Tito tři muži se stali pro Tomáše, tak jako dobré sudičky, první studnicí informací o dění na dráze. To ovlivnilo mladého muže natolik, že po studiích odešel pracovat k železnici a zanedlouho se stane patrně jedním z nejmladších strojvedoucích na parních lokomotivách u nás. »

Železnice a tenis, dvě vášně jedné vlakvedoucíŽeleznice a tenis, dvě vášně jedné vlakvedoucí

16.10.2014 - Vlakvedoucí Ditu Sedláčkovou lze běžně potkat na mezinárodních spojích EuroCity a v poslední době stále více na vlacích railjet, které spojují českou a rakouskou metropoli. Co ale většina lidí ve vlaku ani netuší, je hobby této sympatické dámy, která se věnuje náročnému, ale nádhernému sportu, kterým není nic menšího než tenis, v němž sklízí i řadu úspěchů. »

Na jižní Moravě odhaluje stopy po židovském odboji Na jižní Moravě odhaluje stopy po židovském odboji

2.10.2014 - Kamil Visinger z Bzence je civilním povoláním vlakvedoucí Českých drah a potkat ho můžete v osobních nebo spěšných vlacích od Bylnice přes Veselí nad Moravou přes Břeclav a Brno až třeba do Tišnova nebo Březové nad Svitavou. Ve volném čase se věnuje takřka detektivní činnosti. Pátrá po různých archivech a pamětnících a pomocí nich sbírá materiál na knihu, která se bude zabývat činností židovského protifašistického odboje za druhé světové války. »

Máma se dvěma dětmi cvaká lokomotivy jako šotoušMáma se dvěma dětmi cvaká lokomotivy jako šotouš

18.9.2014 - Strojvedoucí, kteří vozí vlaky mezi Chocní a Ústím nad Orlicí, si často mohou všimnout mladé maminky s kočárkem a fotoaparátem v ruce. V kočárku spí nebo se spokojeně pohupuje roční dcera a vedle stojící čtyřletý syn usilovně fotografuje s maminkou. Vidět „šotouše“-ženu je už samo o sobě neobvyklé, ale navíc s dětmi… Pavlína Píšová je sice vystudovanou zahradnicí, ale tomuto řemeslu se nevěnuje. Doslova ji totiž pohltila železnice a fotografování trakčních vozidel. »

Devátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého mokuDevátý Chodovar Expres vyrazil na oslavy pěnivého moku

4.9.2014 - „Občane, kde máte zaparkovanou lokomotivu?“ „Na nádraží.“ „A co pijete?“ „Pivo.“ „Tak to je v pořádku, pokračujte…“ Tento úsměvný dialog jste mohli slyšet na jedné z početných akcí, které k létu každoročně patří – slavnostech piva. Tahle konkrétní však voní kolejemi více než kterákoli jiná. Na slavnosti pivovaru Chodovar v Chodové Plané na západě Čech vyrazily zvláštní vlaky Českých drah už po deváté. Chodovar Expresy i letos dokázaly, že si svůj podtitul – vlak plný piva a zábavy – po právu zaslouží. »

Sucho na jižní Moravě letos parní nostalgii příliš nepřeje Sucho na jižní Moravě letos parní nostalgii příliš nepřeje

21.8.2014 - V Jihomoravském kraji panovala v posledních měsících obrovská sucha prakticky beze srážek. Vzhledem k těmto nepříznivým okolnostem nemohly dvakrát vyjet parní lokomotivy mezi Břeclaví a Lednicí na tradiční jízdy v rámci vyhledávané akce Lednické parní léto. V čele historických souprav je proto musela nahradit dieselová lokomotiva Bardotka T 478.1001. Přesto si soupravy své cestující našly, mimo jiné také protože organizátoři přišli v letošní sezoně se zajímavou novinkou. »

Slunce, seno, Bezdružice aneb lokálka rozdávající radost Slunce, seno, Bezdružice aneb lokálka rozdávající radost

7.8.2014 - Myslíte si, že venkovské nádražíčko může být v parném létě jen ospalé? Chtěli byste vidět, jak teplem tetelící se vzduch nad rozpálenými pražci rozčísne nesmlouvavá četnická pátračka při nahánění pobudů? Nebo se raději zchladit ve stínu muzea lokálky a ponořit se do její historie? Pak určitě při svých letních toulkách nevynechejte svezení po trati z Pňovan do Bezdružic. Pod číslem 177 se ukrývá trať, která vám díky píli nadšenců pro místní železnici i region připraví nejednu milou chvíli. »

 

Přejít na stranu: « |1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15| »

 

Tipy redakce

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika