Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Zajíždíme opět na trať pod Králickým Sněžníkem

Zajíždíme opět na trať pod Králickým Sněžníkem

4.4.2013 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Před devíti lety tudy ještě jezdily několikavozové přímé rychlíky Praha – Jeseník 757/756. Zůstalo tu po nich několik párů motoráčků v regionální dopravě. Vzhledem k rozhodnutí Pardubického a Olomouckého kraje byla v úseku Dolní Lipka – Hanušovice zastavena pravidelná osobní doprava. Nakonec zde koleje vyjma občasné obsluhy nákladiště Červený Potok manipulačním vlakem společnosti ČD Cargo osiřely úplně.

Zajíždíme opět na trať pod Králickým Sněžníkem

Po více než roční pauze (a krajských volbách loni na podzim) ale změnila politická reprezentace Pardubického kraje názor. Od prvního únorového dne letošního roku tak znovu na malebné trati pod Králickým Sněžníkem jezdí pět párů osobních vlaků, i když jen o víkendech. Původně se měl provoz na trať 025 vrátit jen do 7. dubna. Nyní to vypadá, že cestující tu využijí vlaky Českých drah až do odvolání.

„Momentálně jsme dohodnuti na víkendové dopravě. Spoje jsou položeny tak, aby v Hanušovicích navazovaly na přípojné vlaky, ať už ve směru Ramzová nebo ve směru Zábřeh na Moravě,“ říká ředitel pardubického Krajského centra osobní dopravy Michal Štěpán. Na dvacet kilometrů dlouhou trať budou i nadále vyjíždět v turnusu vozy řady 810 z DKV Česká Třebová. Na premiérové jízdě s motorovým vozem 1. února platila výjimečně sleva ve výši 100 procent jízdného – takže všichni zadarmo. Nechyběl tu ani hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) a jeho náměstek pro dopravu Jaromír Dušek (SPOZ), kteří se o návrat železniční dopravy pod Králický Sněžník nejvíce zasloužili.

Od začátku února také vešla v platnost novinka týkající se spojů z Letohradu přes Lichkov do Moravského Karlova na trati 024. Vždy o víkendech jsou nyní vlaky 20551/20548, 20555/20552 a 20557/20554 vedeny až na zastávku Mlýnický Dvůr, resp. z ní budou odjíždět. Těchto šest vlaků také obslouží cestující v zastávce Bílá Voda. Důvodem je snaha Českých drah přiblížit pasažérům zdejší rozvíjející se lyžařský areál. „Kéž by se povedlo, aby nějaké vlaky jezdily až do Štítů,“ řekla nám vlakvedoucí Alena Urbanová z domovské stanice vlakových čet v Letohradě, jedna z těch, kteří ve vlacích Lichkov – Hanušovice prodávají a kontrolují jízdní doklady. „Obnovení provozu do Hanušovic hodnotím kladně, protože i tady lidé chtějí cestovat vlakem,“ dodává. Na nově zprovozněném úseku platí nejen standardní tarif Českých drah, ale mezi zastávkami v Pardubickém kraji také tarif IREDO.

HISTORICKÉ ZAJÍMAVOSTI

Před druhou světovou válkou zde cestující využívali i dva páry přímých rychlíků 27/28 a 131/132 Praha – Bohumín a zpět. Ke zdolání trasy, která vedla i náročným horským terénem pod Králickým Sněžníkem a dále přes Jeseník a německé (dnes polské) Glucholazy, potřebovaly tyto spoje asi osm a půl hodiny. Například v létě 1937 vlak R 27 vyrazil z Bohumína ve 12.26 h a do Prahy přijel ve 21.10 h. Z Prahy odjížděl v 7.30 a v Bohumíně byl v 15.57.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Cestování do Německa během léta s povinnými místenkamiCestování do Německa během léta s povinnými místenkami

19.5.2024 - Mezistátní vlaky EC mezi ČR a Německem na lince z Prahy přes Drážďany a Berlín do Hamburku a dalších severoněmeckých měst bude od 1. června do 1. září 2024 možné použít jen s povinnou místenkou. Dočasnou změnu zavádí… »

Začala další sezona v ČD Muzeu LužnáZačala další sezona v ČD Muzeu Lužná

16.5.2024 - Poslední dubnový víkend odstartovala nová sezona v ČD Muzeu Lužná u Rakovníka. Návštěvníci se mohli projet na nově prodloužené úzkorozchodné drážce v areálu muzea, připraveny byly rovněž jízdy historického vlaku s parní… »

ČD Cargo nasadilo svůj první duální VectronČD Cargo nasadilo svůj první duální Vectron

15.5.2024 - Park hnacích vozidel naší dceřiné společnosti ČD Cargo posílila na začátku dubna lokomotiva s číslem 248.082. Jedná se o Vectron Dual Mode od výrobce vozidel Siemens, tedy o lokomotivu stejného typu, jakou ČD Cargo testovalo ve… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika