Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

10.11.2022

Ze specializovaných dílen DB v německém Meiningenu se do železničního muzea v Lužné u Rakovníka po částečné opravě po čtyřech letech vrátila konstrukčně nejstarší česká parní lokomotiva 365.024.

Z Meiningenu se vrátila stoletá lokomotiva 365.024

Odborníci obnovili pojezd lokomotivy s kompletním vnitřním a vnějším rozvodem, opravili samotný parní stroj včetně výroby nového pravého parního válce a instalovali kotel. Rekonstrukci stroje dokončí České dráhy. Lokomotiva by měla prvně vyjet při příležitosti svého 100. výročí v roce 2023. Přes 50 let stála na různých místech pod širým nebem a v důsledku povětrnostních vlivů chátrala. Stroj do Meiningenu zamířil v září 2018 i s kotlem, který už byl po renovaci. Předpokládalo se, že se z Německa vrátí vlastní silou v roce 2019. Ukázalo se ale, že lokomotiva je v mnohem horším stavu, než se čekalo. Některé části buď chyběly, nebo vyžadovaly kompletní přestavbu. V rámci úspor se ČD nakonec rozhodly opravu dokončit vlastními silami v Lužné.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Moravák Trojan lajkuje moderní vlaky ČDMoravák Trojan lajkuje moderní vlaky ČD

24.9.2023 - Jsou lepší Moravské dráhy, nebo České dráhy? V kampani, která chce vyzdvihnout pohodlí a moderní výbavu v nových vlacích ČD, to řeší Moravák od Kyjova a vegan „z Prahe“. V zápletce založené na odvěké rivalitě Čech a… »

Nymburské nádraží získá novou podobuNymburské nádraží získá novou podobu

23.9.2023 - Přestavba hlavního nádraží v Nymburce, kterou připravuje Správa železnic, vznikne podle návrhu architekta Tomáše Hanuse. Odborná komise architektonicko-urbanistické soutěže vybrala mezi 17 účastníky jednomyslně právě jeho… »

ČD Cargo pořídí dalších 12 lokomotiv TraxxČD Cargo pořídí dalších 12 lokomotiv Traxx

22.9.2023 - Dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo objednala dalších 12 lokomotiv typu TRAXX 3 MS vybavených palubním systémem Atlas (ETCS Level 2, Baseline 3). Lokomotivy by měly být dodány nejpozději v první polovině roku 2026. Hodnota… »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika