Železničář / Zpravodajství / Vzkříšení Heligóna se blíží do finále
Vzkříšení Heligóna se blíží do finále
11.5.2019 – autor: JOSEF HOLEK
ČD Muzeum v Lužné u Rakovníka se může pochlubit novým historickým exponátem. Po zhruba pěti letech restaurátorských prací byla 17. dubna zatopena parní lokomotiva 414.096 přezdívaná Heligón. Vedení Centra historických vozidel předpokládá, že technicko-bezpečnostní zkoušku (TBZ) si stroj odbude v květnu.
Návštěvníky ČD Muzea v Lužné u Rakovníka čeká novinka. Po pěti desítkách let stání na pomníku v ŽOS České Velenice a sedmi letech oprav v luženské dílně bude opět v provozu více než sto let stará parní lokomotiva 414.096 s tendrem 412.365.
„Nechali jsme jí udělat jen kotel, dvojkolí a s využitím dotace Ministerstva dopravy ČR tendr, jinak jsme ji rekonstruovali svépomocí. Nyní se s ní musíme seznámit. Jde o mašinu, která byla půl století mimo provoz. Máme informaci, že ještě žijí dva strojvedoucí, kteří ji zažili v provozu. Budeme s nimi komunikovat a získávat jejich zkušenosti. Až ty totiž ukážou, jaké jsou její možnosti pro praktické využití,“ řekl Miloslav Kothera, ředitel Centra historických vozidel ČD, pod které ČD Muzeum spadá.
Okolo „komína“
Letos se Heligón, jak se stroji přezdívá, dočkal opětovného zatopení. „Předpokládáme, že v květnu si stroj odbude technicko-bezpečnostní zkoušku. Dále musíme předložit všechny potřebné dokumenty na Drážní úřad a počkat na schválení. Pokud vše dobře půjde, bude do prázdnin hotovo a můžeme vyjet,“ zmínil ředitel. TBZ si lokomotiva odbude v okolí Lužné, její maximální rychlost je totiž 35 km/h. Není potřeba ji tedy testovat například na koridoru nebo okruhu. Šlágr letošní sezony by tedy měl být nasazován pouze na výkony v okolí. „Mám na mysli trasy do Rakovníka, Stochova nebo na Kolešovku,“ upřesnil Kothera.
Heligón však není jedinou lokomotivou z vozidlového parku CHV, která letos projde rukama správkařů. Loni v létě jsme informovali o generálních opravách dvou lokomotiv – 434.2186 a 365.024. Ředitel Kothera uvedl, že před dokončením je oprava kotle pro Čtyřkolák ve specializované kolínské firmě SEA. „Vrátí se v těchto dnech a bude zavázán na rám, který jsme spravili svépomocí. Pak vyvážeme všechny nápravy a pošleme je do německého Meiningenu, do dílen Deutsche Bahn, aby nám nalisovali nové obruče. Němci by vše měli zvládnout do několika týdnů. Finálně by měl být Čtyřkolák hotov do konce roku.“
Skvost čeká znovuzrození
Do Meiningenu poputuje i kotel z „třistapětašedesátky“, kde se sváže s pojezdem – ten už je v opravě u DB od loňského léta. „Pracovat se bude i na dalším příslušenství včetně pneumatické a mechanické brzdy či oplášťování kotle. Hotovo by mělo být zhruba do roka,“ dodal Kothera. Na kotel správkaři ČD už namontovali armatury a za účasti zkušebního komisaře úspěšně natlakovali.
Další články této rubriky
Branický most otestoval Sergej se Šlechtičnou
22.11.2024 - Dvě historické lokomotivy, které dohromady váží přibližně 280 tun, prověřily 17. října konstrukci pražského Branického mostu. Správa železnic jej od ledna rozšiřuje na dvojkolejný. Po první zrekonstruované koleji se jezdí už… »
České dráhy připomenou 60. narozeniny Bardotky. Vyjede na jihu Moravy
20.11.2024 - Legendární řada motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749, letos slaví 60 let od vyrobení prototypu. Při této příležitosti nasadí České dráhy lokomotivu T 478.1001 ve dnech 22. až 24.… »
Jízdenky na nový Baltic express jsou už v prodeji
17.11.2024 - České dráhy spustily prodej jízdenek na spoje Baltic express. Nová linka, která spojí přímým vlakem Českou republiku s polským Trojměstím, poprvé vyjede se začátkem nového jízdního řádu 15. prosince. Nabídne 4 páry vlaků… »