Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Zpravodajství / Víkendová souprava s Esmeraldou jako cyklovlak plný her

Víkendová souprava s Esmeraldou jako cyklovlak plný her

29.5.2014 – autor: MARTIN NAVRÁTIL

Cyklovlakem Okoř se leckdo z vás z Prahy směrem do Slaného nebo zpět už svezl. Od půlky května však tento vlak vyráží na cestu jako souprava včetně jednotky Esmeralda, která je předchůdkyní Regionov. Ta byla upravena a do značné míry se změnila na pojízdnou hernu pro nejmenší. Ve vedlejším voze navíc funguje základní správkárenský servis pro cyklisty.

Víkendová souprava s Esmeraldou jako cyklovlak plný her

Výletní vlak plný her a radovánek. Tak nyní působí cyklovlak, který o víkendech spojuje Prahu a Slané. Dvoudílná jednotka 812.613-8 + 80-29 101-0 přezdívaná Esmeralda, resp. Kasandra (plus vložený vůz pro jízdní kola), byla ne nijak nákladně upravena, obrandována a projekt Českých drah a organizace ROPID jí vdechnul nové poslání.

O sobotách, nedělích a svátcích se s tímto vlakem můžete dvakrát denně svézt z pražského Masarykova nádraží přes Hostivici, Středokluky, Noutonice pod Okoří a Podlešín do Slaného a zpět. Při pracovním předvedení soupravy ve středu 14. května zatěžkávací zkoušku vedle pozvaných hostů provedly i děti ze školky U Vysočanského pivovaru.

Úprava soupravy byla levná

Projekt pomyslně vrátil do hry unikátní jednotku Esmeralda modernizovanou v šumperském závodě Pars nova roku 2001. Toto prototypové vozidlo, tedy neprůchozí předchůdce Regionov, totiž už bylo nějaký čas odstaveno a vzhledem k technickým odlišnostem se pravidelně nepoužívalo. Cyklohráček je víceméně společný nápad organizace ROPID, hlavního města Prahy a Českých drah. Jak uvedl Pavel Procházka, pověřený řízením organizace ROPID: „Kde jinde podporovat vztah dětí k veřejné dopravě než hrou a sportem a dovézt je k nim vlakem!“

Radost, že se České dráhy coby dopravce mohly na projektu zúčastnit, potvrdil na startu Cyklohráčku i náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Michal Štěpán: „Posuzovali jsme různé návrhy, jsem rád, že vyhrála tato varianta, že jsme ji v historicky krátké době nastartovali a že svým způsobem jedinečnou soupravu můžeme zapojit do tohoto projektu, který je cílen na zákaznickou skupinu turistů, cykloturistů a rodin s dětmi. Jednoznačně tím deklarujeme, že neřešíme jenom railjety a expresní dálkovou dopravu, ale že se zaměřujeme jak na příměstskou dopravu, tak i na tyto výletní rekreační vlaky.“ Oba spolupracující subjekty se na projektu podílejí přibližně polovinou nákladů, které mimochodem nejsou opravdu nijak vysoké – úpravy soupravy přišly na celkem asi 350 tisíc korun.

Člověče, nezlob se

Prostřední vůz vedle míst k sezení nabízí prostor pro bezpečné uložení dvacítky kol. Cena za přepravu kola se pohybuje od 25 korun dle vzdálenosti. Na území Prahy lze na doklad PID vézt bicykl dokonce zdarma. Cykloturista může čas během jízdy využít k dofouknutí kola pomocí vestavěného kompresoru, k dispozici je nářadí pro drobné opravy či sada na lepení duší. Hnací vůz nese přívlastek „vůz plný her“, protože na upravených stolcích jsou připraveny herní plány pro stolní hry typu Dáma, Člověče, nezlob se či Piškvorky. Stačí si jen vypůjčit figurky. V tomto voze je k použití i puzzle, něco na luštění, případně sada malého průvodčího nebo výpravčího. Využít je možné dokonce i tabuli s křídami. Tento vůz, stejně jako řídicí při jízdě vpřed nabídne atraktivní pohled přes prosklenou přepážku na práci strojvedoucího. 

Hrajvedoucí zabaví děti

Těm nejmenším a jejich rodičům je určen bezbariérový řídicí vůz. Jemu dominuje kobercem potažený dětský koutek se stavebnicemi, skládačkami, vláčkodráhou či leporelem. Děti si mohou vyzkoušet, jak se cestuje v zavěšeném houpacím vaku. Výhodou je, že v jiné části vozu si rodiče mohou na chvíli od ratolestí odpočinout. O ty se částečně postará takzvaný hrajvedoucí, i když asistence rodičů u houpačky, aby se dětem něco nestalo, bude pro jistotu zapotřebí. Aspoň tak nám to vysvětlila Zuzana Cejzlarová, brigádnice najatá organizací ROPID pro premiérovou slavnostní jízdu.

Všechny děti cestující Cyklohráčkem mohou čekat drobný dárek na rozloučenou, výletníci obdrží mapu okolí Okoře se zajímavými turistickými cíli a cyklisté reflexní pásek. Ty děti, které pojedou ve směru od Slaného do Prahy, dostanou jako dárek vstupenku do pražského Království železnic. A dobrá zpráva do budoucna: ČD podobně jako
ROPID vnímají, že i tyto volnočasové aktivity je třeba podchytit a dále dostávat na koleje a ukazovat lidem, jak lze cestování zpříjemnit. Podle slov náměst­ka pro osobní dopravu Michala Štěpána jsou ČD připraveny, jakmile se s kraji – objednateli dopravy – dohodnou, pokračovat v podobných aktivitách i v dalších regionech.

Jak jezdí Cyklohráček

Tento spoj Českých drah jezdí od 17. května do 28. října vždy v sobotu, v neděli a ve svátky. Odjezdy z pražského Masarykova nádraží jsou vždy v 9.10 a 13.41 h, odjezdy ze Slaného v 11.31 a 17.10 h. Vlak je určen především pro cyklisty a rodiny s malými dětmi.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Fotogalerie

Další články této rubriky

Rekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovyRekonstrukcí projde poslední část Fantovy budovy

18.6.2024 - Správa železnic hodlá na konci roku zahájit druhou část rekonstrukce interiéru ve Fantově budově na pražském hlavním nádraží. Důležitou podmínkou k samotnému zahájení stavby je právě vypsané výběrové řízení na… »

Budoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělostiBudoucí železničáři úspěšně absolvovali zkoušky dospělosti

14.6.2024 - Studenti oboru Provoz a ekonomika dopravy SŠES Praha 10 absolvovali 14. května praktické maturitní zkoušky, přičemž jedna z částí se konala i v prostorech OCÚ Střed ve Vršovicích. Žáci znalosti předvedli na čtveřici hnacích… »

Lužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonuLužná plnohodnotně rozjela novou parní sezonu

12.6.2024 - O víkendu 11. a 12. května se v Lužné u Rakovníka uskutečnil letošní první parní víkend. Po oba dny se konalo tradiční komentované představení nejzajímavějších strojů na tamější točně. »

 

Všechny články rubriky Zpravodajství

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika