Železničář / Zpravodajství / V pražských Bubnech vztyčili pomyslný Jákobův žebřík
V pražských Bubnech vztyčili pomyslný Jákobův žebřík
13.3.2015 – autor: MARTIN HARÁK
Jako pomyslný základní kámen budoucího Památníku ticha slouží rozměrná plastika nazvaná Brána nenávratna, která byla v pondělí 9. března slavnostně odhalena na pražském nádraží Bubny. Dílo známého sochaře Aleše Veselého má podobu koleje směřující k nebi. Pomník na místě židovských transportů by se měl stát nejen místem připomínání tragické historie, ale také centrem diskuzí o holocaustu a jeho odkazu současným i budoucím generacím.
Odhalení artefaktu je prvním krokem přestavby nádraží na centrum pro historii. To by mělo vyrůst v dějišti židovských transportů do koncentračních táborů, které od roku 1941 odjížděly právě z nádraží Praha-Bubny. Jeho realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha a hlavním partnerem projektu je Centrum současného umění DOX. Devátý březen byl pro odhalení monumentu zvolen záměrně. Připomíná noc z 8. na 9. března 1944, kdy bylo zavražděno téměř čtyři tisíce mužů, žen a dětí z takzvaného terezínského rodinného tábora v plynových komorách v Osvětimi.
Dorazili i ti, kteří přežili hrůzy ve vyhlazovacích táborech
Slavnostního předání Brány nenávratna se zúčastnila řada významných osobností včetně předsedy představenstva Českých drah Pavla Krtka. Velkou část hostů tvořili židovští muži a ženy, kteří přežili holocaust ve vyhlazovacích táborech v celé Evropě. Dojemně působilo vyprávění několika pamětníků o hrůzných zážitcích z druhé světové války, kdy zahynula i řada příbuzných sochaře Aleše Veselého. „To, co se stalo v nedávné minulosti, byl jen jeden z mnoha obrovských kolapsů. Taková vychýlení občas lidské společenství postihnou. Vše se obrátilo vzhůru nohama a záchytné body zmizely – zbylo jenom násilí a zmar, ztratili jsme soudnost, důstojnost a úctu. Společnost byla vydaná napospas ničení. Otevřely se brány nenávratna. Tehdy k nim vedly koleje a vlaky. Koleje vedou do nebe Branou nenávratna jako pomyslný Jákobův žebřík,“ vysvětluje sochař.
Koncepce proměny nádraží je hotova, čeká se na finance
Podle filmového dokumentaristy, ředitele společnosti Památník Šoa Praha a vedoucího projektového týmu Pavla Štingla, odhalení monumentu Aleše Veselého není jen uvedením nové sochy ve veřejném prostoru Prahy, ale především sdělením veřejnosti i politikům, že koncepce proměny nádraží na Památník ticha je připravena k realizaci. „Nyní bude jen otázkou financování, kdy se podaří památník otevřít,“ tvrdí. Na scénáři stálé expozice Památníku ticha pracuje tým historiků, výtvarníků a architektů scénografů a jeho koncepce připomíná příběhy téměř 50 tisíc deportovaných Židů, ale také roli mlčící většiny.
Centrum současného umění DOX je partnerem realizace artefaktu Brána nenávratna a spolupracuje na projektu Památník ticha. ČD a SŽDC jsou strategickými partnery kulturního záměru revitalizace nádraží Bubny a jeho okolí. Plastiku finančně podpořil Metrostav a Libor Winkler ze společnosti RSJ.
Na video ze slavnostního odhalení památníku se můžete podívat zde
Další články této rubriky
Branický most otestoval Sergej se Šlechtičnou
22.11.2024 - Dvě historické lokomotivy, které dohromady váží přibližně 280 tun, prověřily 17. října konstrukci pražského Branického mostu. Správa železnic jej od ledna rozšiřuje na dvojkolejný. Po první zrekonstruované koleji se jezdí už… »
České dráhy připomenou 60. narozeniny Bardotky. Vyjede na jihu Moravy
20.11.2024 - Legendární řada motorových lokomotiv bývalé řady T 478.1, později 751 a po modernizaci také 749, letos slaví 60 let od vyrobení prototypu. Při této příležitosti nasadí České dráhy lokomotivu T 478.1001 ve dnech 22. až 24.… »
Jízdenky na nový Baltic express jsou už v prodeji
17.11.2024 - České dráhy spustily prodej jízdenek na spoje Baltic express. Nová linka, která spojí přímým vlakem Českou republiku s polským Trojměstím, poprvé vyjede se začátkem nového jízdního řádu 15. prosince. Nabídne 4 páry vlaků… »